Skip to content Skip to footer

Levi’s Türkiye’de ilk kez HIV&AIDS ile ilgili işyeri politikası uygulamasını başlattı.

Uluslararası Dünya AIDS Konferansındaki standımızda tanıştığımız Levi’s HIV/AIDS ve İşyeri program koordinatörü ile iletişime geçerek Çorlu’da fabrikası, çok sayıda mağazası ve ofis çalışanları olan Levi’s’in yakın zamanda pek çok farklı ülkede başlattığı programı Türkiye’de de başlatmak istediğini öğrendik.

Levi’s HIV&AIDS ve İşyeri programı neleri içeriyor?

Ayrımcılığa karşı politika: Şirket olarak HIV Pozitif çalışanlar değil işten çıkarılmak, şirket politikası gereği ayrımcılığa karşı korunuyorlar. Şirket çalışanlarının şirket politikasına uyum göstermesi ve ayrımcı davranışlar göstermemesi bekleniyor. Yöneticilerin bu gibi durumlarda ayrımcılığı ortadan kaldırıcı çözümler üretmesi teşvik ediliyor.

HIV&AIDS eğitimi: HIV/AIDS temel bilgileri, bulaş yolları, tedavi temel bilgileri ile Levi’s politikasını içeren bir saatlik eğitim programı tüm çalışanlara açık olarak sunuluyor.

Türkiye’de Pozitif Yaşam Derneği ile birlikte geliştirilen eğitim Aralık 2009’da Türkiye’de de start Verdi. Bugüne kadar merkez ofis çalışan ve yöneticilerine birer oturum, Çorlu fabrikasındaki çalışanlara toplam 8 oturum ve yöneticilere ayrı bir oturum ve mağaza çalışanlarına 2 oturum olmak üzere bugüne kadar Levis çalışanlarına yönelik toplam 13 HIV/AIDS oturumu gerçekleşti. Bu eğitimlere 329 fabrika çalışan ve yöneticisi, 50 mağaza çalışanı ve 40 merkez ofis çalışan ve yöneticisi katıldı.

Test ve tedavi desteği: Çalışanlarını HIV/AIDS konusunda bilgilendiren ve ayrımcı konularda  koruyan Levi’s aynı zamanda  çalışanlarına test ve tedavi imkanı da sunuyor. Üstelik tüm bu test ve tedavi için ödemeler ve organizasyon üçüncü bir taraf aracılığı organize edildiği için firma hangi çalışanının HIV pozitif olduğu bilgisine de erişmemiş oluyor.  Aracı firma Levi’s ile birlikte test ve tedavi için her ülkede HIV/AIDS test ve tedavisi yapan kurumlarla işbirliği yapıyor. Anlaşmalı kurumlarda yılda bir test yaptırma hakkı olan Levi’s çalışanları, aynı zamanda HIV tanısı alması durumunda tedavi ve rutin testlerinin masrafları da firma tarafından ödeniyor.