Skip to content Skip to footer

Koç Üniversitesi Hemşirelik yüksekokulu 3. sınıf öğrencisi Elif Miraç Sebukhan’ın bize yazdığı aşağıdaki mail ile 30-31 Mart 2012 tarihlerinde gerçekleşecek olan ‘Koç Üniversitesi 3. Geleneksel Sempozyum Etkinliği’ne davet edildik.

“HIV/AIDS ve Stigma” konusunda panelistim ve araştırma yaparken sizin derneğinizi, yaptıklarınızı gördüm internetten ve çok beğendim gerçekten çok güzel işler yapmışsınız ve kaynaklarınızdan da çok fazla yararlandım. Mailimin sebebine gelirsem, sizleri de 31 Mart günü saat 9.00 da başlayacak panelimize davet etmek istiyorum.”

Panel Başkanlığını Elif Çandır’ın yaptığı “HIV/AIDS ile yaşayanlara Yönelik Stigma” oturumunda;- Elif Miraç Sebukhan (Koç Ünv. Hemşirelik Y.O)HIV/ AIDS’lilere yönelik stigma– Tuğba Yeni (Maltepe Ünv. Hemşirelik Y.O)HIV Pozitiflerin Karşılaştıkları Stigma Sorunları– Hatice Şeyma Gündoğdu (Marmara Ünv. Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü) HIV/ AIDS Yönelik Stigmanın Azaltılmasında Hemşirenin Rolü sunumları gerçekleştirildi.Oturum konuşmacıları, HIV ve AIDS alanında yaşanan damgalama ve ayrımcılık konularında çok güzel sunumlar yaptılar ve Pozitif Yaşam Derneği temsilcisi Çiğdem Şimşek’e çok fazla söz bırakmadılar.HIV ve AIDS’in tıbbi ve sosyal boyutlarını anlatan Çiğdem Şimşek, özellikle de HIV pozitiflerin takip ve tedavisinde hemşirelerin önemine değindi.

Koç Üniversitesi Hemşirelik Yüksekokulu’nda her yıl düzenli olarak gerçekleştirilen öğrenci etkinliğinin bu yılki teması “Stigma (Damgalama)” idi.Sempozyum etkinliğinin ikinci gününde gerçekleşen “HIV/AIDS ile yaşayanlara yönelik stigma” oturumuna Pozitif Yaşam Derneği İletişim Sorumlusu Çiğdem Şimşek katıldı.
Alkoliklere Yönelik Stigma”, “Narkotiklere Yönelik Stigma”, “Ruhsal Hastalıklılara Yönelik Stigma” başlıkları altında gerçekleşen ilk günün ardından, ikinci günün başlıkları şu şekildeydi; “HIV/ AIDS ile yaşayanlara Yönelik Stigma”, “Engellilere Yönelik Stigma”,  “Cinsel Stigma”, “Cinsiyete Yönelik Stigma”