Skip to content Skip to footer

İstanbul Tıp Fakültesi öğrencileri olarak Pozitif Yaşam Derneği iş birliğiyle 23-24 Şubat 2009 tarihlerinde İstanbul Kadir Has Üniversitesinde düzenlenen Sivil Toplum Kuruluşları tanıtım çalışmasında yer aldık. Bize verilen bu imkan sayesinde yaşıtlarımızı HIV’e karşı biraz daha bilgilendirme, sahip oldukları yanlış bilgileri doğrularıyla değiştirme ve kırmızı kurdelelerimizin mücadelesine O’nları da dahil etme fırsatı bulduk. Başlangıçta dağıttığımız kondomları almakta çekinen arkadaşlarımız daha sonra bu çekingenliği üstlerinden atıp hem HIV’le hem anlattıklarımızla hem de küçük oyunlarımızla daha cazip hale getirdiğimiz standımıza büyük ilgi gösterdiler. Sorduğumuz sorular karşısında genellikle doğru cevaplar veren arkadaşlarımız kendi merak ettiklerini de bizlerle paylaşarak onları bilgilendirmemizi istediler

Arkadaşlarımıza; cevaplarını ve tepkilerini en çok merak ettiğimiz soru ise HIV pozitif bir kişiyi dış görünüşüne göre ayırt edebilir miyiz? sorusuydu. Çünkü bu soru toplumda HIV pozitif kişilere karşı ön yargılarımız olup olmadığının bir itirafı gibiydi adeta. Arkadaşlarımız çoğunlukla “Ayırt edemeyiz” yanıtı vererek “Hangimiz HIV Pozitif” sloganımızın da temel düşüncesini kavradıklarını gösterdiler. Ortak olarak yanlış yanıt verilen birkaç soru vardı. Örneğin, genelde; “Şüpheli temas yaşandıktan sonra bağışıklık sisteminin HIV’e yanıtı 3 ayı bulur HIV testi yaptırılması gerekiyorsa 3 ayın sonunda yapılamalıdır” cevabını veremeyen arkadaşlarımız çoğunluktaydı.

Bazen de sosyal ilişkilerle (öpüşme, tokalaşma, sarılma vb. ) HIV bulaşmayacağını arkadaşlarımıza hatırlattık. Kondomum tek kullanımlık olduğunu, cüzdanda taşınmaması gerektiğini ve son kullanma tarihinin önemini ise tüm arkadaşlarımız kendilerinden emin bir şekilde doğru cevaplandırdılar.

Yarışmalarımızla hem eğlendik hem de arkadaşlarımızın HIV/AIDS’le ilgili yanlış bilgilerini düzeltmeye çalıştık. Sağlıklı cinsel yaşam ve cinsel yolla bulaşan diğer hastalıklarla ilgili de tüm bilgilerimizi arkadaşlarımızla paylaştık. Ayrıca dağıttığımız el broşürleriyle de HIV tanı testlerinin nerede yapıldığına dair öğrencileri bilgilendirdik. Bizler, yani gençler, ne kadar bilinçli olursak HIV’le mücadelede o kadar başarılı oluruz. Bu nedenle çalışmalarımızı başka okullardaki öğrenci arkadaşlarımızla da paylaşmaya bu hoş deneyimden sonra karar verdik. Pozitif Yaşam Derneği desteğiyle, İstanbul Tıp Fakültesi öğrencileri olarak gerçekleştirdiğimiz bu sosyal çalışmayı böylesi verimli ve eğlenceli hale getirmemize yardımcı olan Kadir Has Üniversitesine ve öğrenci arkadaşlarımıza teşekkür ederiz.

İstanbul Tıp Fakültesi adına;

Eda Sayar