Skip to content Skip to footer

Pozitif Yşsam Derneği olarak 25.02.2009 tarihinde Ataşehir’de olan lisede 100 genç arkadaşımızın katılımıyla gerçekleşmiş olan eğitimimizde Cinsel Yolla Bulaşan Enfeksiyonlar (CYBE),  HIV ve AIDS üzerine yaklaşık bir saatlik bir oturum düzenledik.

Lise’de Deniz İzcilerinin lideri olan Recai Demir’in ve Okul yönetiminin yoğun çabaları ile düzenlenmiş olan bu oturumda katılımcılarımızın yoğun ilgisiyle karşılaştık. Onların; genel itibari ile konuşulamayan, bastırılan ve hatta önemsenmeyen buna rağmen hayatın her köşesinde karşılaşabileceğimiz CYBE’ler üzerine olan öğrenme istekleri oturumun akışını pozitif yönde etkiledi. Katılımcı odaklı ve interaktif geçen bu eğitim onların yoğun soruları ile devam etti. HIV’in, AIDS’in ne olduklarından, farklarından, diğer cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlardan,  bulaşma yollarından, nasıl korunabileceklerinden ve nasıl,  nerelerde test olabileceklerinden bahsedildi ve onların kafalarında kalan sorular tartışıldı.

Eğitimin bitiminde alınan olumlu geribildirimlerle beraber eğitimin tekrar edileceği Pozitif Yaşam Derneği ve Dr. Nureddin – Perihan Erk Anadolu Lisesi’nin işbirliğinin devam edeceği konusunda sözler alınarak, mutlu bir şekilde oradan ayrıldık.

Umudumuz, bu şekilde olan eğitim veya oturumlarla diğer Liselere de ulaşabilmek ve birçok genç arkadaşımızı bilinçlendirebilmek.