Skip to content Skip to footer

3-4 Mart 2010 tarihlerinde Kadir Has Üniverstesi’nin düzenlediği 2. Sivil Toplum Kuruluşları Günleri’ne TurkMSIC/Scora olarak Pozitif Yaşam Derneği’yle ortak olarak bir stand açtık. Standın amacı etkinliğe katılan gençleri HIV/AIDS konusunda bilgilerimiz dahilinde bilinçlendirmekti.

Pozitif Yaşam Derneği’nin fakültemizde verdiği akran eğitimiyle bu etkinliği gerçekleştirdik.

Standımıza ilgi muazzamdı. Bu da gençliğin HIV/AIDS konusunda bilgisiz ve bilinçsiz olduğunun göstergesiydi. Etkili olması açısından bu bilinçlendirme çalışmasını oyuna dönüştürdük.

Şöyle ki: Etkinliğe katılmak isteyenlerden, önceden hazırladığımız ve içinde HIV/AIDS konusunda doğru ve yanlış önermeler içeren kağıtlardan üçer tane çektirdik. Bunlardan her birinin doğruluğu/yanlışlığı konusunda doğru fikir sahibi olanlara -bildikleri soru sayısı kadar- platforma astığımız dartta atış hakkı verdik ve aldıkları puana göre iki gün için ayrı olarak günün birincisi’ni belirledik.Ve onlara HIV/AIDS temalı T-Shirt hediye ettik. Ayrca bu bilinçlendirme çalışmasını PYD’nin hazırladığı bilgilendirme broşürleriyle destekledik ve katılımcılara korunmalı cinsel ilişkinin sembolu olan kondom dağıttık.

Etkinlik, olması gerektiği gibi oldukça verimliydi. İlgi fazla olduğu için bildiklerimizi kolay bir şekilde aktarabildik. Genç beyinlerden birkaçını “ön yargı”dan kurtarabildiysek ne mutlu bize.

 BURAK ELKIRAN  İSTANBUL TIP FAKÜLTESİ TurkMSIC – SCORA