Skip to content Skip to footer

Britanya’da tıbbi performansla ilgili yapılan büyük bir araştırmaya göre, kadın doktorlar daha ilgili, müşfik ve dikkatli.

Bu sebepten de soruşturmaya uğramaları ve görevlerinden el çektirilme oranları daha düşük.

 Daily Mail’in haberine göre, bunun yanı sıra kadın doktorların isabetsiz teşhis koyma oranları erkek doktorlara göre daha az.

Araştırmaya göre, 2001 ve 2009 arasında 3685 erkek doktor ve diş hekimi, yeterlilikleri ve iş yüküyle baş edebilme yetenekleri gibi çeşitli sebeplerle Milli Klinik Değerlendirme Servisi’ne (NCAS) havale edildi.

Aynı dönemde, doktor ve diş hekimi işgücünün yüzde 40’ını oluşturan kadınların sadece 873’ü bu tür soruşturmaya uğradı.

KADINLAR DAHA İYİ DOKTOR OLDUĞUNU GÖSTERMEZ AMA…

Görevlerinden askıya alınan erkek doktorların sayısının da daha fazla olduğu ortaya çıktı. Örneğin, söz konusu dönemde pratisyen doktorlar arasında 29 kadının hasta tedavi etmesi yasaklanırken, erkeklerin sayısı 200’ü buldu. 50 kadın doktorun hastaya bakması yasaklanırken, bu sayının erkeklerde 290 olduğu belirlendi.

NCAS müdür yardımcısı Rosemary Field, kadın doktorların hastalarına karşı daha ilgili ve dikkatli bir tutum içinde olduğunu söyledi. Field, “Bu, kadınların erkeklerden daha iyi doktor olduğunu göstermez ancak araştırma, kadınların konsültasyona daha fazla zaman ayırdıklarını ve erkeklere oranla daha hasta merkezli çalıştıklarını gösteriyor” dedi.

NCAS’ın analizi, yaşlı doktorların performansının da daha fazla soru işareti yarattığını gösterdi. 50 yaş üzerindeki doktorların soruşturmaya uğrama oranlarının 40 yaşın altındakilere göre 5 kat, 60 yaş üzerindekilerin ise 7 kat fazla olduğu belirtildi.