Skip to content Skip to footer

Avrupa HIV Endeksi (EHIVI) 13 Ekim 2009’ da Brüksel’ de sunuldu. HIV politikaları ve en iyi uygulamalar konusunda Avrupa’ da bir ilk olan bu anket çalışmasına 29 Avrupa Birliği üye ülkesi katıldı. Avrupa HIV Index’i 4 ana başlığı içeren 28 gösterge ile çalışmakta. Bu göstergeler ana başlıklar olarak;

1. Katılım ve Haklar

2. Erişim

3. Önleme

4. Sonuçlar; olarak belirlenmiştir.

Index temel olarak kamu istatistikleri, hasta anketleri ve Sağlık Tüketici Santrali tarafından yürütülen bağımsız araştırmaların bir kombinasyonu olup; hasta merkezli yürütülen bir çalışmadır. Merkezi İsveç’te bulunan çalışma Avrupa Birliği ile ortak konumdadır.

Toplantıda, HIV enfeksiyonu sayılarının Avrupa’da halen artmakta olduğu; HIV ile yaşayan kişilerin bakım ve yaşam koşullarını iyileştirmek ve aynı zamanda hastalığın daha fazla yayılmasını önlemek için radikal değişikliklere ihtiyaç olduğu vurgulandı. Bu değişikliklerin; HIV ile ilgili yasal uygulamaları, HIV bakımı ve sosyal koşulları içermesi gerektiği bildirdi.

Avrupa HIV Endeksi Direktörü, Dr Beatriz Cebolla, Index sonuçlarını yorumlarken; “Bir çok AB ülkesinde HIV ile yaşayan sayısı artarken, her üye devletin bütçelerinin azaltılmakta olduğunu vurguladı. Cebolla ayrıca; günlük cinsel yaşamda riskli davranışların rutin hale gelmekte olduğunu ve HIV e özel yasal mevzuat bazı ülkelerde olsa da kriminalizasyonun birçok ülkede hala bir sorun teşkil ettiğinin de altını çizdi.

Yine birçok ülkede yasal olmayan göçmenler gibi marjinal gruplarda tedaviye erişiminin hemen hemen imkansız olduğu ve HIV Pozitiflerin iş yerlerinde, okullarda ve hapishanelerde sürekli olarak ayrımcılık ve damgalamaya maruz kaldığını da dile getirdi.

Sağlık ve Tüketici Santrali başkanı Johan Hjertqvist ise konuşmasında; HIV yönetiminde genel bir liderlik eksikliğinin varlığına değindi ve neredeyse hiçbir hükümetin gerçek HIV sayılarını bilmediğinin altını çizdi ve ilk Index’ten sonra daha yapılacak çok şey olduğunu kaydetti.

Raporların ingilizce dökümanlarına ulaşmak için tıklayınız:

1. Report Euro HIV Index 091008

2. Index Matrix EHIVI 2009

3. EHIVI 2009 Press Release General