Skip to content Skip to footer

Mart 2010 Cuma günü Hukuk danışmanımız Av. Habibe Yılmaz Kayar T.C. Sağlık Bakanlığı Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde “HIV+ hastaya yaklaşım” semineri gerçekleştirdi. İnteraktif geçen seminer 9 Doktor, 12 Hemşire, 5 Sağlık memuru ve 2 temizlik görevlisinin katılımı yaklaşık 3 saat sürdü.

Semineri düzenleyen Enfeksiyon Hastalıkları Klinik Mikrobiyoloji Uzm. Dr. Meltem Erpek Üzümcü aktarıyor:

“Böyle bir seminerin yapılma gereği HIV(+) bir hastanın hastanemizden gerekli tıbbî müdahaleyi göremediği ve kötü davranışlara maruz kaldığını ifade ederek şikâyetçi olmasıydı. Tıbbî boyutunu bildiğimiz bu hastaların hayatta karşılaştıkları sosyal ve hukuksal problemlerden haberdar olduk. Kısa bir zamanda olayı onların gözüyle gördük.

Seminer oldukça interaktif geçti. Tüm katılımcılar araya girerek merak ettikleri soruları sorma fırsatı bulabildi. Olayın yasal boyutu yanında  bu insanlara empati yapabilme fırsatı da oluştu. Geri bildirimler gayet olumluydu. Bunun bir süreç meselesi olduğunu düşünüyorum. Bu gibi seminerlerin daha sık aralıklarla yapılması, halkın ve sağlık personelinin bilinçlendirmesinde önemli  katkısı olacaktır.”

Test sonuçları pozitif çıkan hastalarla genellikle ilk konuşmayı yapan Dr. Meltem Erpek Üzümcü Pozitif Yaşam Derneği ile tanışmasını şöyle anlatıyor:

“Hastaların büyük bir kısmı bunu ilk kez öğreniyor olurlar. Doğal olarak verdikleri tepkilerde çok değişik oluyor. Ama içlerinden birisi beni özellikle çok etkilemişti o kadar yıkılmıştı ki sakinleştirmekte güçlük çektik. Aradan üç ay sonra beni ziyarete geldi. Onu tanımakta zorlandım. Bu üç ay içerisinde yaşadıklarını anlattı. Önce çok yıkıldığını daha sonra Pozitif Yaşam Derneği ile tanıştığını ve oradan aldığı destekten bahsetti. Yanında derneğin broşürlerini getirmişti. Kendi durumunda olan kişilere bunları vermemi rica etti. Pozitif Yaşam Derneği’nde bu kişilerin her türlü desteği alabileceğini söyledi. Gerçekten üç ay da ki değişim inanılmazdı. Derneğin internet sayfasını ziyaret ettikten sonra HIV(+) tanısı alan herkese bu broşürü verip Pozitif Yaşam Derneği’ne yönlendiriyorum”