Skip to content Skip to footer

Domuz gribi olarak da adlandırılan H1N1 virüsüne bağlı grip herkesi etkileyebilir. Domuz gribi oldukça bulaşıcıdır. Birçok vakada hafif seyrettiği kanıtlanmıştır fakat bugüne kadar 4000 kişi bu hastalıktan öldü ve risk ne kadar büyük konusu pek açık değil.

HIV pozitif kişilerin daha kolay domuz gribi olacağı konusunda bir kanıt yok. Fakat, National Health Service Kaynakları’na göre bağışıklık sistemi zayıf olan, özellikle CD4 değerleri düşük olan kişilerin grip komplikasyonlarından etkilenme olasılığı daha yüksek.

Avrupa’nın bulaşıcı hastalıklar konusunda yayın yapan Eurosurveillance dergisine göre, domuz gribinden ölümlerin en yaygın sebepleri obezite ve diyabet. 16 Temmuz itibariyle ölenlerin yüzde 27si ya obez ya da diyabet hastası. Bu hastalıkları yüzde 17 ile solunum yolu hastalıkları, yüzde 17 ile kalp hastalıkları ve yüzde 9 ile belirlenememiş bulaşıcı hastalıklar takip ediyor.

Immunodepresyon olarak adlandırılan bağışıklık sisteminin yeterli şekilde çalışmaması durumu, domuz gribi ölümlerinde yüzde 8 oranında ölümün sebebi olarak gösterilmiş. Bu duruma kanser, organ nakli, ve otobağışıklık hastalıkları dahil edilmiş fakat HIV pozitifler için özel bir risk tanımlaması yapılmamış.

Sonbahar ve kış döneminde domuz gribinin yayılma hızının artması konusunda derin endişeler var. Bu yüzden özellikle HIV pozitifler gibi yüksek risk gruplarının dikkatli olması gerekiyor.

HIV Pozitif Teşhisi Almadıysanız

Bazı kişiler HIV pozitif olduğunu bilmeden yaşamaya devam ederler. Bu durumdaki kişilerin bağışıklık sistemi zarar görmüş olabilir. Bu durum CD4 değerlerin düşük olmasına, yani domuz gribi bulaşması durumunda zor komplikasyonların ortaya çıkmasına yol açabilir.

Eğer daha önce HIV için test yaptırmadıysanız ya da son testinizden sonra korunmadan seks yapmak gibi HIV bulaşma riski oluşturan bir durum olduysa, şu an test yaptırmanın en doğru zamanı. Sitemizden ücretsiz test ve danışmanlık merkezlerine ulaşabilirsiniz.

Eğer test sonucunda HIV tanısı alırsanız, başlayacağınız tedavi bağışıklık sistemini güçlendireceği için, domuz gribi ile ortaya çıkabilecek komplikasyonlara karşı sizi daha güçlü kılar. Ayrıca bu durumda, domuz gribi aşısı için öncelik kazanabilirsiniz. (türkiyede öyle mi bilmiyorum?)

HIV Pozitif’seniz

Şu an için Sağlık Bakanlığı’nın HIV pozitiflere domuz gribi aşısı hakkında bir açıklaması yok. (?????)

Domuz gribi aşısı kişinin kendi isteği ile yapılan bir aşıdır. İstememeniz durumunda kimse sizi aşı olmaya zorlayamaz. Fakat, Sağlık Bakanlığı domuz gribi aşısını risk gruplarına öneriyor. Sonuçta, aşı olup olmama kararını siz vereceksiniz. Danışmanlık konusunda PYD’ye de ulaşabilirsiniz.

Eğer HIV tedavisi altındaysanız, doktorunuzla bu konuyu paylaşmak ve ondan tavsiye almak iyi olabilir. Özellikle CD4 değeriniz 200’ün altındaysa ve domuz gribi şüphesi taşıyorsanız acilen doktorunuzla görüşmelisiniz.

Domuz Gribi’nden Nasıl Korunulur ?

İngiltere National Health Service’in haberine göre, Avustralya’da yapılan domuz gribi aşısı araştırmaları aşının tek dozunun yeterli derecede bağışıklık kazandırabileceği ve aşının kısa dönemde güvenli olduğu, yan etkilerinin genellikle hafif ya da orta derecede olduğunu gösteriyor. Bu aşı, semptomları azaltmaya yönelik antiviral ilaçlardan farklı olarak her aşı gibi koruyucu bir tedavi çeşidi.

Domuz gribi bulaşması ya da bulaştırma riskini aşağıdakileri yaparak azaltabilirsiniz fakat bu riski yok etmek mümkün değil:

1. Hapşurduğunuz ya da öksürdüğünüzde mutlaka ağız ve burnunuzu peçete ile kapayın.

2. Kullanılmış kağıt mendilleri çabucak ve dikkatli şekilde ortadan kaldırın.

3. Basit hijyen kurallarına uyun. Mesela ellerinizi sık sık sabunla yıkayarak virüsün yayılmasını azaltabilirsiniz.

4. Kapı kolu gibi sık kullanılan sert yüzeyleri sık sık ve iyice temizleyin.

Kaynaklar, sağlık çalışanlarının devamlı maske kullanmasını önerirken, sağlıklı kişilerin günlük hayatta maske kullanması konusunda bir öneri bulunmuyor. Önlemler için Sağlık Bakanlığı’nın domuz gribi ile ilgili sitesini ziyaret edebilirsiniz: http://www.grip.saglik.gov.tr/domuz-gribi-ik2.html

Domuz Gribi Bulaştığı Şüphesi Taşıyorsanız:

Eğer böyle bir endişeniz varsa yapmanız gereken evde kalıp domuz gribinin belirtilerinin sizde olup olmadığını kontrol etmek. Eğer domuz gribi şüpheniz devam ediyorsa hemen 112 arayın ve evde kalmaya devam edin. Özellikle HIV pozitifseniz ve CD4 değeriniz 200’ün altındaysa, domuz gribi belirtileri taşıyorsanız zaman kaybetmeden 112’ye ulaşın.

Sağlık Bakanlığı’na göre domuz gribinin belirtileri şunlar:

Ateş (genellikle 38 ve yukarısı)ÖksürükBoğaz ağrısıYaygın vücut ağrısı Baş ağrısı ÜşümeYorgunluk Bazı vakalarda kusma ve ishal de görülebilmektedir.

Bazı kişiler yalnızca yüksek risk gruplarının domuz gribi durumunda antiviral tedavisi alması gerektiğini düşünmektedir. Fakat Arjantin’de görülen bazı vakalarda sağlıklı genç kişilerde virüs ölüme götürebilen ağır komplikasyonlar oluşturabiliyor. Bu belirsiz durumun yanında HIV pozitif olmak gibi riskli bir durumdaysanız, domuz gribi bulaşması durumunda acilen antiviral ilaç tedavisine başlamalısınız. Tedavi aldığınız sağlık kurumu ve doktorlarınız bu konuda yardımcı olacaktır.

Domuz gribi teşhisi almanız durumunda HIV pozitif olduğunuzu belirtmeniz önem taşıyor. Bazen doktorlar, belirtiler gözükmese bile domuz gribi şüphesi gördükleri kişilerde hemen antiviral tedavisine başlayabilir.

Eğer domuz gribi teşhisi aldıysanız aileniz ve arkadaşlarınızla gerekmedikçe temasta bulanmayın. Özellikle belirtilerin çıkmasından sonraki 5 gün en fazla bulaştırıcı olunan zaman. Semptomlar geçtikten sonra kişi virüsü bulaştırmaz.

Kişilerin yüzünden en az bir metre uzakta durarak boğazınızdan gelen damlacıkların karşıdakini etkilemesini engelleyin. Partnerinizle aynı odada uyumayarak bulaşmayı engelleyebilirsiniz. Evde tedavi görmekteyseniz, bir arkadaşınızın size yardımcı olmasını isteyebilirsiniz. Hava almak istediğiniz zaman kalabalık ortamlardan, topu taşıma araçlarından kaçının. Semptomlar devam ediyorsa başka kişilere de bulaştırabilirsiniz.

Bu bilgiler İngiltere kaynaklı National Health Service, GMFA ve TC Sağlık Bakanlığı’nın sitesindeki bilgilerden derlenmiştir. Buradaki bilgiler yalnızca bilgi verici niteliktedir, hiçbir şekilde tedavi ya da tıbbi yöntem önermemektedir. Lütfen daha detaylı danışmanlık için PYD’ye ulaşmaktan çekinmeyin.