Skip to content Skip to footer

Geçtiğimiz hafta içinde Obama Amerikalı ve Amerika’ya göç etmeyi ya da seyahat etmeyi düşününe HIV pozitifler için çok büyük önem taşıyan Ryan White Act Care Act’i imzaladı. Washington’da düzenlenen törende, Bush zamanı ve öncesinde HIV pozitif bireylerin göç etmesi ve Amerika’ya yolculuk etmesini kısıtlayan uygulamanın kaldırılacağı müjdesini verdi.

Kongre tarafından onaylandıktan sonra Başkan Obama tarafından imzalanan yeni yasa, HIV/AIDS fonunun 2013’e kadar yüzde 5 artırılmasını ve tüm ülkede yıllık en az 5 milyon HIV testinin uygulamasını öngörüyor.

Obama konuşmasında şöyle diyor:

“Virüs ile tanışmamız neredeyse otuz sene oluyor. Fakat gerçekten ne olduğunu tanımayı reddettik. Gey hastalığı diyerek damgaladık. Bu insanlara şüphe ile yaklaştık, HIV pozitif olmalarını hakettiklerini düşündük. Bugünden itibaren, bu salgınla savaşma yöntemlerimiz eskisi gibi agresif yöntemlerle olmayacak. Yalnızca federal hükümetler değil, merkezi ve yerel yönetimler, yerel komünite organizasyonları ve ibadet merkezleri de yeni yöntemleri benimseyecek.

Ayrıca, insanları test yaptırmaktan ve hastalığı ile yüzleşmekten alıkoyan damgalamaya karşı da uğraşıyor olacağız. Ben ve Michelle birkaç yıl önce Kenya’da iken damgalamaya karşı herkesin önünde HIV testi yaptırmıştık. Bugün gururla açıklıyorum ki bu damgalamayı bitirmek için yeni bir adım atıyoruz.

Seyahat yasağının hemen kalkması beklenmiyor. En az 60 günlük hazırlık sürecinin geçmesinden sonra kişinin HIV durumu vize, göçmen ya da vatandaşlık başvurusunda hiçbir önem ifade etmeyecek.

Pozitif Yaşam Derneği Tevfik Karatop