Skip to content Skip to footer

“Buradan Yetkililere Süslenmek İstiyoruz” projesi Fotoğraf Sanatçısı Fatih Akdan tarafından geçtiğimiz 2 sene süresince hiç bir ayrım gözetmeden fotoğraflanan 600 gönüllünün öz verisi ile meydana geldi.

Makyaj yapmak ve güzelleşmek insanları yaşama bağlayan, güne daha pozitif bakmalarını sağlayan bir araç ve çoğumuz için bir anlamda topluma kendini ifade etme biçimidir. Günlük hayatımızda sürdüğümüz kırmızı bir rujla daha renkli hissedebilir ya da siyah bir göz kalemi yardımı ile bakışlarımıza anlam katarız. İşte makyaj yaparken yüzümüzden aynaya yansıyan bu mutluluktan ve yaşam sevincinden yola çıkan Fatih Akdan yakaladığı enstanteneleri bizlere geri yansıtarak bu mutluluğu anlatmak istedi.
Genç –yaşlı, kadın-erkek, öğrenci, ressam, bankacı, sporcu, tiyatro oyuncusu, makyaj sanatçısı kısacası toplumun her kesiminden birçok gönüllü de bu projeye destek olmak için ayna karşısına geçti. Kimisi süslü tuvalet masasında, kimisi vapurda, kimisi kuliste, kimisi de ofisinde…

Fatih Akdan’ın Projesi’nin isim babası ve serginin sembolü haline gelen karikatürün sahibi ise ünlü Karikatürist Metin Üstündağ. Güçlü mizah kalemini çoğu zaman toplum ve kadın erkek ilişkileri, modern toplum ve bastırılan kişilikler, toplum ve ön yargılarımız gibi konuları hicvetmek için kullanan Metin Üstündağ projeye hediye ettiği karikatürü ile projenin vermek istediği mesajı kısa yoldan veriyor.

Moda dünyasının backstage otoritesi M.A.C Kozmetik M.A.C AIDS Fonu faaliyetleri çerçevesinde projenin ana sponsoru olurken, SONY teknoloji desteği veriyor. Sergi kapsamında fotoğraf satışlarından sağlanacak olan tüm gelir HIV ve AIDS ile yaşayan kişilere destek vermek adına Türkiye’de faaliyet gösteren Pozitif Yaşam Derneği’ne bağışlanıyor.
“Buradan Yetkililere Süslenmek İstiyoruz” Sergisi 14 Ekim 2010, Perşembe günü Point Otel Barbaros bünyesindeki tüm dünyada adını muhteşem İtalyan lezzetlerinin yanı sıra genç sanatçılara ve sanata verdiği destekle de duyuran Piola’nın mekan sponsorluğunda yapılacak olan kokteyl ile açılıyor. Sergi 1 Kasım 2010, Pazartesi gününe kadar Piola’da görülebilir.Detaylı bilgi için:
www.buradanyetkilileresuslenmekistiyoruz.com

Pozitif Yaşam Derneği Destekliyor!

HIV/AIDS için, ön yargısız bir toplum ve yaşam için; “Buradan Yetkililere Süslenmek İstiyoruz

Tüm dünyada ve Türkiye’de din, dil, etnik köken, meslek, kadın, erkek ve çocukları ilgilendiren HIV/AIDS hakkında toplumu bilinçlendirerek gereken önleme ve bilinçlendirme çalışmaları yapmak HIV ile yayanları teste ve tedaviye yönlendirmek, ön yargısız bir toplum için “Buradan Yetkililere Süslenmek İstiyoruz” projesini destekliyoruz.

Genç veya yaşlı, kadın veya erkek, HIV pozitif veya negatif demeden her kesime; HIV pozitif kişilerin düzenli tedavi ile hayatlarına devam edebildiğini, çalışabildiğini, evlenebildiğini, belirli önlem ve kontrollerle HIV taşımayan bebekler dünyaya getirebildiğini anlatmak istiyoruz.

Korkutarak, ötekileştirerek, yok sayarak, kulaklarımızı tıkayarak değil. Doğrusunu anlatarak, dinleyerek ve farkında olarak mitleri değil tıbbın ispatladığı gerçekleri paylaşmak istiyoruz; HIV sosyal ilişkilerle, öpüşmekle, sarılmakla, aynı ortamda bulunmakla, aynı ruju – allığı – ojeyi – rimeli paylaşmakla, sivrisinek ısırmasıyla, ortak havuzu, tuvaleti kullanmakla, tükürükle, ter ile bulaşmaz.

Kurulduğumuz tarihten bu yana 600 HIV/AIDS ile yaşayan kişiye binlerce destek hizmeti veren Pozitif Yaşam Derneği olarak fotoğrafı çekilen bu 600 kişiye, fotoğraf sanatçısı Fatih Akdan’a ve Ağustos 2008’den bu yana  her Viva Glam marka rujun satışından elde ettiği gelirin tamamını Pozitif Yaşam Derneği’ne bağışlayarak HIV pozitiflerin yaşamlarına renk katan M.A.C Kozmetik’e teşekkür ediyoruz.

Dernek hakkında daha fazla bilgi: www.pozitifyasam.ajans.dev

M.A.C Kozmetik Destekliyor!

1994 yılından beri var olduğu tüm ülkelerde HIV/AIDS ile yaşayan insanlara sağlık, finansal, hukuksal ve sosyal anlamda destek olmak adına birçok farklı projeler hayata geçiren M.A.C AIDS Fonu M.A.C Kozmetik’in kalbi ve ruhudur.

Bu kampanyaya gelir oluşturmak adına Viva Glam ruj serisini  yaratan marka dönemsel olarak tüm dünyayı yetenekleri, başarıları ve ihtişamları ile kendilerine hayran bırakan kampanya elçileri ile çalışmaktadır. Geçtiğimiz dönemler Christina Aguilera, Fergie, Pamela Anderson gibi yıldızlarla çalışan M.A.C 2010 Mart ayından beri son dönemin fenomen ismi Lady Gaga ve 80’li yılların sıradışı ikonu Cyndi Lauper ile “From Our Lips” Kampanyası aracılığıyla tüm dünyada genç kızları ve kadınları AIDS konusunda bilinçlendirmek için çalışıyor. Çıktığı ilk hafta tüm dünyada yok satan Viva Glam Gaga ve Viva Glam Cyndi rujlarından elde edilen bağış miktarının eklenmesi ile M.A.C AIDS Fonu bugüne kadar 182 Milyon USD değerinde bağış toplamıştır. Turkiye’de Viva Glam satışlarından elde edilen tüm gelir Pozitif Yaşam Derneğine aktarılmaktadır.

M.A.C Türkiye Marka Müdürü Berrin Beksaç projeyle igili desteklerini “Buradan Yetkililere Süslenmek İstiyoruz Projesi M.A.C Markası’nın “All Ages, All Races, All Sexes” sloganı ile çok uyuşuyor. Markamız ülkemizde kuruluşundan itibaren büyük bir özveri ile ön yargıların yıkılarak HIV/AIDS ile yaşayan insanların daha kolay yardıma ulaşmalarını sağlamak ve hayat kalitelerini arttırabilmek adına üretilen projelere destek vermektedir. Fatih Akdan’ın bu projesinin hem yarattığı farkındalık hem de sağlayacağı gelir ile verilen savaşa büyük bir destek olacağına inanıyoruz” sözleri ile aktarıyor.

Daha fazla bilgi için: www.maccosmetics.comwww.macaidsfund.org

Fotoğraf Sanatçısı:

Fatih M. Akdan; 1983 Almanya doğumlu olan Fatih M. Akdan, liseyi Adana’da okudu. İstanbul Üniversitesi Sosyoloji bölümünde okurken fotoğrafla ilgilenmeye başladı. Ürün, portre fotoğrafçılığı dışında fotoroman da hazırlayan Fatih M. Akdan, Toplum Gönüllüleri Vakfı İletişim Sorumlusu görevini yürütüyor.