Skip to content Skip to footer

Sürekli değişen ve gelişen bir bilim alanı olan HIV enfeksiyonu ve AIDS, ülkemizde hem HIV/AIDS ile yaşayanların hem de hekimlerin giderek daha çok ilgisini çekmeye başlamıştır. Ancak bu alanda yapılan çok sayıdaki bilimsel çalışmanın ve bilimsel toplantıların izlenmesi son derece güçtür. Bu bağlamda, HIV/AIDS ile yaşayanlara sağlık hizmeti sunan hekimlere bu alandaki yeniliklerin en hızlı, en kapsamlı ve en doğru şekilde ulaştırılması ve hastalığı ile ilgili yenilikleri izlemek isteyen hastalara da teknik olmayan bir dil kullanılarak bu bilgilerin aktarılması amacıyla Ege Üniversitesi  HIV/AIDS Araştırma Uygulama Merkezi (EGEHAUM) tarafından HIV Tedavi Bülteni-Türkiye 2010 Özel Sayısı Aralık ayında yayımlanmıştır.

HIV Tedavi Bülteni-Türkiye, İngiltere’de yerleşmiş bulunan HIV i-base (http://i-base.info/htb/about/) tarafından yayımlanan HIV Treatment Bulletin’dan (HIV Tedavi Bülteni’nden) (HTB) seçilmiş ve ülkemizde HIV/AIDS uygulamalarına katkıda bulunabilecek yayınların, kongre özetlerinin ve haberlerin Türkçe sunumlarının yanı sıra, ülkemizde HIV/AIDS’e ilişkin gelişme, haber ve etkinlikleri kapsamaktadır. Bültenin yayın kurulu, Türkiye’de HIV/AIDS alanında pek çok hizmet vermiş değerli hekimlerden ve aktivistlerden oluşmaktadır.

EGEHAUM, HIV/AIDS ile yaşayanların daha kaliteli bir yaşam sürmesi ve hakkı olan tıbbi ve sosyal hizmete ulaşması ve toplumda HIV/AIDS’in yayılımının azaltılması için, ilgili sektörlerle işbirliği yaparak hizmet sağlayan kişi, kurum ve kuruluşların kalitesinin artırılması ve toplum sağlığını koruyacak önlemlerin alınmasını sağlamak amacıyla kurulmuştur. EGEHAUM çalışanları, HIV Tedavi Bülteni-Türkiye yayınlandıktan sonra alınan olumlu geribildirimlerden büyük memnuniyet duymaktadır. EGEHAUM 2011 yılında da Türk tıbbına hizmet vermeye devam edecektir.