Skip to content Skip to footer

“Hayatlara Dokunmak” ULUSLARASI AIDS MUM IŞIĞI ANMA ETKİNLİĞİ

Dünyada 83’den fazla ülkede on binlerce insan 28. Uluslararası AIDS Mum Işığı Anma Etkinliği’nde birer mum yakacak. Mum Işığı Anma Etkinliği 15 Mayıs 2011 tarihinde Türkiye’de Taksim Meydanı’nda ilk kez gerçekleştirilecek…

Dünya çapında on binlerce bireyin katılımıyla HIV ve AIDS konusunda en büyük toplumsal etkinlik olan Uluslararası AIDS Mum Işığı Anması,  tedavi olanaklarından yararlanamayan ve AIDS nedeniyle hayatını kaybedenleri hatırlamak, HIV’den etkilenen insanları desteklemek ve bu konudaki farkındalığın arttırılmasını teşvik etmek amacıyla, 600 sivil toplum örgütünün öncülüğünde, her yıl en az 83 ülkede düzenlenmektedir.

İlk kez 1983 yılında Küresel HIV ile Yaşayanlar Ağı (GNP+) tarafından düzenlenmeye başlayan 28. Uluslararası AIDS Mum Işığı Anma Etkinliği Türkiye’de ilk kez Pozitif Yaşam Derneği tarafından düzenlenecek.

Mum Işığı Anması; “Hayatlara Dokunmak” teması ile HIV konusunda ulusal ve uluslararası yanıtın iyileştirilmesi, tedaviye erişimin artırılması, daha iyi önleme çalışmalarının sağlanması, insan hakları ve onurunun korunması amaçlamaktadır. “Hayatlara Dokunmak” aynı zamanda HIV’in kişilerin hayatlarına nasıl dokunup değiştirdiğinin altını çizmektedir.

Tedaviye erişim HIV yayılımını yavaşlatıyor

Birleşmiş Milletler HIV/AIDS Ortak Programı (UNAIDS) tarafından yayınlanan küresel raporlar HIV tedavisine erişiminin artmasının HIV epidemisini yavaşlattığını belgelemektedir. HIV tedavisi HIV ile yaşayan kişilerin sağlıklı bir şekilde yaşamlarına devam etmelerine olanak tanırken daha üretken olmalarına ve aynı zamanda başkalarına HIV bulaştırma riskinin düşmesini sağlamaktadır.

Şu anda HIV ile yaşayan 33 milyon kişiden sadece 6 milyonu tedavi olanağına sahip bulunmaktadır. Burada bir adaletsizliğin olduğu açıktır. Örneğin, düşük ve orta seviyede gelir sahibi ülkelerde yılda 370.000 çocuk HIV ile enfekte şekilde doğarken yüksek seviyede gelir sahibi ülkelerde ise ebeveynden çocuğa bulaş ortadan kaldırılmıştır.

Anma etkinliği, bu yıl uluslararası toplumun HIV/AIDS konusundaki taahhütlerini gözden geçireceği Birleşmiş Milletler Genel Kurulu HIV/AIDS Özel Oturumu’ndan  (UNGASS) üç hafta önce gerçekleşecektir.

Uluslararası AIDS Mum Işığı Anma Etkinliği, Pozitif Yaşam Derneği tarafından 15 Mayıs 2011 Pazar günü saat 21.00’de Türkiye’de ilk kez İstanbul /Taksim Meydanı Heykel önünde düzenlenecektir.

 

Mum Işığı Etkinliği 2011 Akış Programı

20.00 – 20.30      Taksim Meydanı Heykel’in önünde toplanma ve hazırlıklar

20.30 – 21.00      Katılımcıların yerlerinin alması, mumların yakılması
Gitar dinletisinin başlaması

21.00  – 22.00     Mum yakma eyleminin gerçekleştirilmesi

 

Daha fazla bilgi için:

Çiğdem Şimşek
Pozitif Yaşam Derneği
İletişim Sorumlusu

Tel    : +90-212- 288 38 83
Faks : +90-212- 288 38 84
Gsm : +90-541- 247 48 02