Skip to content Skip to footer

“Hayalimiz bir test ve danışmanlık merkezi kurmak”

Bu ayki temamız AİDS’le mücadele olunca Denizli sayfamızda AİDS İle Mücadele Derneği Denizli Şubesi’ni tanıtmamak olmazdı. Genel merkezi İzmir’de bulunan derneğin Denizli Şubesi 1993 yılında Denizli İnşaat Mühendisleri Odası, Diş Hekimleri Odası, Tabipler Odası, Veteriner Hekimleri Odası ve Eczacılar Odası başkanları tarafından kuruldu. Biz sorduk, yönetim kurulu üyesi Huriye Demirhan yanıtladı:

AİDS İle Mücadele Derneği hangi amaçla kuruldu?Kamu yararına çalışan bir sivil toplum kuruluşu olan derneğimiz HİV/AİDS hastalığından korunma konusunda toplumu bilinçlendirmek amacıyla kuruldu. Son yıllarda HİV pozitif kişilerin sosyal haklarının korunması konusunu da ön plana çıkarmaya gayret ediyoruz.

Neden Denizli’yi tercih ettiniz?Denizli turizm ve sanayi kenti olduğu için, gerek iş gezileri gerekse turizm amaçlı yurt dışına gidiş gelişler sık oluyor. Ayrıca, Denizli komşu illerden ve doğu bloğu ülkelerinden göç alıyor. Genç bir nüfusa sahip, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de cinsel ilişki deneyim yaşı düştü. Tüm bunlar HİV

Derneğiniz hangi çalışmaları yürütüyor?Derneğimiz gençler başta olmak üzere toplumu bilgilendirme kapsamında faaliyetlerini sürdürüyor. Her yıl 1 Aralık Dünya AİDS Günü’nde ve bu günle başlayan haftada özellikle gençlerin yoğun olduğu caddelerde, kampüs içinde stantlar kurarak üniversite öğrencilerinin de katıldığı 30-40 kişilik bir eğitim grubu ile sokak çalışmaları düzenliyoruz, broşür ve el ilanları dağıtıyoruz, yüz yüze sohbet şeklinde soruları cevaplandırıyoruz ve bu konudaki şüpheleri gideriyoruz. Yerel televizyonlarda canlı veya paket programlarla özellikle AİDS’in bulaşma yolları ve korunma ile ilgili bilgiler aktarıyoruz. Üniversitede, liselerde, jandarma tugay komutanlığında, halk eğitim merkezinde ve meslek odalarında eğitim çalışmaları yürütüyoruz. Üç yıldır Dr. Mavisel Yener’in yazdığı ve Pamukkale Üniversitesi Tiyatro Kulübü Hayal Perdesi Oyuncuları’nın özveri ve başarıyla oynadığı “Teslim Alınmış Hayatlar” adlı oyunuyla konuya ilgiyi çekmeye çalıştık. Eğitim çalışmalarında DESGEP – STGM Yerel Destek Merkezi ve çeşitli STK’larla işbirliği yapıyoruz.

Bu alanla ilgili hedef ve hayalleriniz neler?Çok kısıtlı imkanlar çerçevesinde faaliyetlerimizi yürütmeye çalışıyoruz. Aktif çalışan üye sayısını arttırmayı, Denizli’de test ve danışmanlık uygulamalarını yapılabileceğimiz belli bir merkezin kurulmasını, faaliyetlerimizde daha çok STK ve kuruluşla işbirliği içinde daha güzel işler yapmayı hayal ediyor, fon kaynaklı bir projenin hayata geçirilmesi ile güçlenmeyi umuyoruz.