Skip to content Skip to footer

“Gay Aktivizmi” toplantısını gerçekleştirdik…

İngiltere’de HIV/AIDS alanında aktivizm çalışmaları yapan HIVTRI’nin düzenlediği “HIV Bilimsel Toplantısı” öncesinde, 23 Eylül 2008 / Salı günü, Türkiye’de HIV/AIDS alanında “Gay Aktivizmi” konulu bir oturum gerçekleştirdi. Oturuma Pozitif Yaşam Derneği, Lambda LGBTT, Kaos GL, İstanbul LGBTT sivil girişim, Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıkları Önleme Derneği üyeleri katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını Benjamin  Collins yaptı. 1980’li yıllarda HIV/AIDS’in San Francisco’daki eşcin-selleri bir anda nasıl vurduğunu ve bunun üzerine hızla artan HIV/AIDS ve Eşcinsellik alanında ki ayrımcılığın ve önyargıların bir anda nasıl tetiklendiğini anlattığı konuşmasında, bu süreci aktivistlerin nasıl yönettiği ile ilgili deneyimlerini paylaştı. Türkiye’de bu alanda çalışan sivil toplum kuruluşları kendi deneyimlerini ve Türkiye’de ki mevcut  durumda aktivizmin önündeki engellerden ve ortak bir platformda HIV/AIDS alanında beraber çalışmanın  önemin- den bahsedildi.

Oturumun sonunda alınan en önemli karar; oturuma katılan kuruluşların Pozitif Yaşam Derneği ile bir araya gelerek HIV/AIDS alanında Gay Aktivizimi konusunda ortak çalışmaya başlamak için bir toplantı tarihi belirleyerek tekrar bir araya gelmek istemeleri oldu.