Skip to content Skip to footer

ELTON JOHN; “BUGÜN, HIV / AIDS TEDAVİ EDİLEBİLİR BİR HASTALIKTIR VE AIDS EVRESİNİN SEBEBİYET VERDİĞİ ÖLÜMLER BUGÜNDEN 10-15 YIL ÖNCEYDİ”

20 Temmuz Çarşamba günü, HIV ve AIDS ayırımcılık, damgalanma ve yayılım konularında  küresel mücadelede uluslararası lider kurumlardan biri olan Elton John AIDS Vakfı’nın kurucusu Elton John, Galler Prensi Harry ile birlikte gençlik odaklı oturum programında açılış konuşması gerçekleştirdi ve ardından da Derneğimizin standının da yer aldığı Küresel Köy alanını ziyaret etti.

Elton John ve Prens Harry’in katıldığı ve Genç aktivistlerin gerçekleştirdiği panelde PEPFAR (The U.S. President’s Emergency Plan for AIDS Relief) ve EJAF (Elton John AIDS Vakfı) ortaklığıyla 10.000.000 dolarlık bir fonun LGBT Bireyler için ayırdıklarını açıkladı.

Elton John konuşmasında özellikle HIV ile yaşayan insanlara yönelik yapılan ayırımcılık ve damgalanma konuları ile gençler arasında HIV yayılımının artışına vurgu yaptı. Elton John konuşmasında “Bugün, HIV / AIDS tedavi edilebilir bir hastalıktır ve AIDS evresinin sebebiyet verdiği ölümler bugünden 10-15 yıl önceydi” diye başladığı konuşmasına, “ama biz tamamen ortadan kaldırmak için çaba vermek zorundayız. Ortak çabamız azalır ve konuya ilgi göstermezsek; yayılım artacak, ilaç dirençleri yeniden sorun haline gelecek, iletim hızları tekrar artacak ve sınır tanımayan bu hastalık, bir kez daha feci ve geniş kapsamlı sonuçları olan acımasız bir hastalık haline gelecek” diyerek devam etti.

Elton John HIV ve AIDS konusunda LGBT bireylerinin de yaşadıklarına dikkat çekerek; “Dünyanın pek çok yerinde halen ilaca erişmekte güçlükler yaşanmakta ve Birçok LGBTI Birey damgalama ve ayrımcılıkla karşılaşmaktadır. Biz kurum olarak çaba verdiğimiz bu yolda hayalini kurduğumuz dünya için Prens Harry gibi diğer tüm dünya liderleri ile çalışmak için sabırsızlanıyor ve onları duyarlılığa davet ediyoruz.” Dedi.

2015 yılında EJAF; Afrika Ülkelerinde HIV ile yaşayan genç LGBTI bireylerin hayatlarını iyileştirmek için bir fon kampanyası başlattı. Bununla birlikte Zimbabve, Mozambik, Zambiya, Uganda ve Kenya’da 3.420.000 $ yatırım yaptı.