Skip to content Skip to footer

(MAYIS 2016)  DESTEK MERKEZİ HİZMETLERİMİZ

Mayıs ayı içerisinde yeni tanı aldığını öğrenen 44 kişi telefonla, 26 kişi yüz yüze ofisimize ziyaret ederek bize ulaştılar. Bu ay içerisinde 70 kişi HIV ile yaşadığını öğrenerek destek merkezimizin danışmanlık hizmetlerinden yararlanmaya başladı.

Daha öncesinde HIV ile yaşadığını öğrenen ve hizmetlerimizden yararlanmaya devam eden danışanlarımızdan 16 kişi yüz yüze, 214 danışanımızda telefon ve mail bize ulaşarak çeşitli konularda bizden destek aldılar. Bu ay 230 danışanımıza HIV ile yaşamları konusunda danışmanlık ve destek hizmeti sağladık.

Her ne kadar HIV pozitif bireyler ve yakınlarına destek hizmeti sağlasak da HIV konusunda endişeli olan, test yaptırmak için ya da bilgi almak için bize ulaşan kişilere de sadece telefon ve internet üzerinden danışmanlık hizmeti vermeye devam ediyoruz. Bu ay içerisinde 285 kişiye HIV testi, HIV şüphesi ve HIV/AIDS ile ilgili bulaş bulaşmama yolları gibi konularında danışmanlık hizmeti verdik.

Gelen yeni danışanlarımız arasından kişiyi psikolojik destek alması için, 8 kişiyi hukuksal danışmanlık alması için uzmanlarımıza yönlendirdik.

Yeni Tanı Alarak Derneğe Ulaşanlar 70
Daha Önce Dernekten Hizmet Almış Olanlar 230
Negatif Danışmanlık Hizmeti Alanlar 284
Hastane / Hekim Görüşmeleri 29
Danışmanlık için Avukata Yönlendirme 5
Psikolojik Danışmanlık Yönlendirmesi 7

 

Mayıs ayı içerisinde HIV takibi yapan Üniversite ve Devlet Hastanelerinin Enfeksiyon bölümlerine ile İlaca ulaşamayan ya da SGK sorunu olan arkadaşlarımızın hastane hizmetlerine hızlı ulaşabilmeleri için, doktordan randevu alma zorluklarına destek olmak için 29 kez Hekimlerimiz ile telefonda irtibata geçerek problemlerinin çözülmesi konusunda yardımcı olduk.

Bu ay içerisinde HIV tedavisinde kullanılan ve ilaç değişimlerinden dolayı ilaçları elinde bulunan kişiden kombinasyonlarından oluşan 6 kutu ilaç bağış aldık. Sosyal güvencesinde sorun yaşayan, ikamet teskeresi henüz çıkmamış belgesiz olarak ülkemizde bulunan yabancı uyruklu olmak üzere 2 kişiye doktorlarının bilgisi ve onayıyla 4 kutu ilaç bağışı yaptık.

ANONİM TEST KAMPANYAMIZ DEVAM EDİYOR

LGBTİ bireylerin HIV testi yaptırma alışkanlıklarını arttırmak adına ve LGBTİ kominiteye yönelik HIV Testi Kampanyamız devam ediyor. Nisan ayı itibari ile İLKO A.Ş İlaç Firmasının sağladığı fon desteği ile yürütülmeye devam eden proje kapsamında 0534 729 85 75 Numaralı telefon hattını arayarak bize ulaşan LGBTİ bireyleri test olmak konusunda bilgilendiriyoruz. Hastanelerin hangi bölümlerinde hangi süreçler dahilin de test yaptırabilecekleri konusunda danışmanlık vermeye devam ediyoruz. Anonim test yaptırmak isteyen kişiler için sınırlı sayıda ücretsiz test yaptırabilmeleri için Gelişim Laboratuarları ile anlaştık. Mayıs ayı içerisinde anonim olarak test olmak isteyen 32 kişiye özel bir kod vererek Gelişim Laboratuarlarının kendilerine en yakın şubesine yönlendirdik. Mayıs içerisinde test yaptıran kişilerden 8 kişi HIV ile yaşadığını öğrenerek danışmanlarımız ile görüşmeye başladılar. Bir senedir devam eden projede Mayıs sonu itibari ile Gelişim Laboratuarına gidip test yaptıran 245 kişiden 40‘ı kişi HIV tanısı alarak destek ve danışmanlık hizmetlerimizden yararlanmaya başladılar. İstanbul dışında arayan kişileri de üniversite ve devlet hastanelerinde nasıl, ne şekilde, hangi testleri yaptıracakları konusunda bilgilendirmeye devam ediyoruz.