Skip to content Skip to footer

4 Mart 2011 tarihinde El Cezire Televizyonunda her Cuma yayımlanan “Tüketicinin Sesi Programı” na katıldık. Pozitif Yaşam Derneği Başkanı Nejat Ünlü’nün katıldığı programda HIV ve AIDS’in tıbbi boyutu üzerine konuşuldu.

 İlgi gören programın üzerine tekrar katılmak için davet aldık. 18 Mart 2011 tarihinde ise programa Pozitif Yaşam Derneği Hukuk Danışmanı Av. Habibe Yılmaz Kayar konuk oldu. Programda “HIV pozitiflerin yaşadıkları hak ihlalleri” ve “İnsan Hakları” üzerine bilgi verildi.

Program sunucusu Av. Hakan Topbaş yazıyor:

“Açık söylemek gerekirse, televizyonumuz ve şahsım, HIV ve AIDS ile ilgili, toplumda mevcut olan çoğu “yanlış” bilgi ve algılara sahiptik. Bu konularda hem tüketicileri bilgilendirmek hem de konuyu detaylı olarak masaya yatırabilmek için, konunun uzmanlarını dinlememiz gerektiğini, bir çok şeyi yanlış bildiğimizi düşünmemiz sonucu olarak, Pozitif Yaşam Derneği’ni programa davet edip, HIV ve AİDS ile ilgili özel bir program yapmak istedik. İlk programımızda o kadar farklı şeyler ve çarpıcı şeyler öğrendik ve dinledik ki, akabinde ikinci bir program yapmayı kendimize şart bildik.

Şimdi, bu programlar esnasında, neler öğrendiğimizi ve hangi yanlışları düzeltmeye çalıştığımızı şöylece bir özetleyelim:

Pozitif Yaşam Derneği ile yapmış olduğumuz iki programda; HIV ve AIDS tanımları arasında ne fark olduğunu, HIV’in ne şekilde bulaştığını ya da bulaşmadığını, her bireyin potansiyel bir HIV enfeksiyonu taşıyıcısı olabileceğini, HIV ile yaşayan bireylerin toplum içinde dışlanma sorunu yaşadıklarını, en tabi hakları olan sağlık hizmetlerini alırken bile bu hizmeti veren kişilerin tedavide bulunmaktan kaçtığını veya hastanın en tabi hakkı olan gizlilik ilkesine uymadıklarını, hasta hakkındaki bilgileri 3. kişiler ile paylaşabildiklerini, yine kişilerin özeline girmeyi marifet sayan bazı basın yayın organlarınca da bu kişilerin medyaya haber olarak

 HIV’insunulup yine en tabi hakları olan sosyalleşme haklarının ellerinden alındığını dinledik, öğrendik ve bütün bunlara şaşırdık. Özellikle,

– Dokunmak, sarılmak, el sıkışmayla bireylere bulaşmayacağını,

– Aynı odayı, yatağı, lavaboyu kullanmakla da bulaşmayacağını,

– Aynı çatal bıçağı paylaşmak veya aynı tabaktan yemek yemekle de bulaşmayacağını,

– Hayvanlardan da insana bulaşmayacağını yine kendimizden utanarak öğrenmiş olduk.

Bunları topluma anlatan, bu bilgileri bizlerle paylaşan HIV ve AIDS hakkında  toplumu şuurlandırmayı amaçlayan şahıslara, hastalık hakkında bilgi vermekle kalmayıp, psikolojik, tıbbi ve hukuki danışmanlıklarla da şahısların yanlarında olan Pozitif Yaşam Derneği’ne programımıza konuk olduğu bizi ve bizler aracılığı ile seyircilerimizi bilgilendirdikleri  için teşekkür eder, çalışmalarında başarılar dilerim.”


Av. Hakan Tokbaş

Tüketicinin Sesi Programı

El-Cezire Türk Televizyonu