Skip to content Skip to footer

2 Temmuz 2011 Cumartesi günü sabahtan toplandığımız Ege’li danışanlarımızla verimli bir yarım gün geçirdik. Ege’li danışanların daha fazla ilgi ve destek istedikleri toplantıda, tüm katılımcılar kendilerini kısaca tanıttıktan sonra yaşadıkları süreçleri paylaştılar. Zaman zaman ortak vakit geçirme fırsatı bulmuş arkadaşlar, hastanedeki tanışma ve tedavi süreçlerinden bahsettiler. Hemen tüm danışanımızın benzer süreçleri yaşadıklarını, hemen hepsinin toplantılara gelmeden önce çekinceler duyduklarını gözlemledik.

İlk yarım saatten sonra son derece sıcak sohbetlere dönüşen buluşma, katılımcıların halen yaşadıkları sorunları birlikte nasıl çözebileceğimizle ilgili beyin fırtınalarıyla devam etti. Yerelde yaşanan sorunların zaman zaman büyük şehirlerdekilerden ne kadar farklılık gösterdiğinin altının çizildiği toplantıda, İzmir’lilerin katılımının yazdan dolayı düşük olduğu gözlemlendi. Bir sonraki toplantıda daha fazla katılımın olacağı sözünü alarak arkadaşlarımıza dernek olarak her zaman yanlarında olduğumuzu ilettik.

Gerek Ege, gerek diğer bölgeler, Pozitif Yaşam Derneği bu topraklar üzerinde sorun yaşayan tüm HIV pozitif kişilere aynı yakınlıktadır. İmkânlarımız ölçüsünde de herkese ortak hizmetler sunacaktır. Bu çerçevede önümüzdeki günlerde İzmir’de, Aydın’da, Denizli’de, Antalya’da, Gaziantep’te, Diyarbakır’da, Ankara’da, Konya’da, Trabzon’da, Erzurum’da, Adana’da, Kayseri’de ve kısaca tüm yurtta sizlerle birlikte olacağız.

İzmir’de ayrıca çok değerli hocamız Prof. Dr. Deniz Gökengin ile daha önce Ege Üniversitesi HIV/AIDS Araştırma ve Uygulama Merkezi (EGEHAUM ve Pozitif Yaşam Derneği olarak imzaladığımız protokolü ve işbirliklerini konuşma fırsatı yakaladık. Bilindiği gibi EGEHAUM henüz çok genç olmasına rağmen önemli başarılara imza atmış, Pozitif Yaşam Derneği’nin de önemli bir partneridir. Bu ortaklıklar çerçevesinde İzmir’de danışanlarımıza ulaşabiliyor, tedavi ve ilaca erişim konusunda tüm sorunlarını çözmeye çalışıyoruz. Bunun da ötesinde sadece İzmir’de değil, tüm bölgede danışanlarımıza erişimimizde bize önemli katkılar sunmaktalar. Bu nedenle gelecek dönemde de EGEHAUM ile birlikte hareket etme kararı alan derneğimiz, İzmir’deki yapılanmadan son derece önemli çıktılar beklemektedir.