Skip to content Skip to footer

18 – 19 Şubat 2006 günlerinde Romanya/Bükreş’te UNAIDS ve UNOPA işbirliği ile düzenlenen Doğu Avrupa Networks oluşumu için 11 Balkan Devleti, 35 kişilik (temsilci ve tercümanlardan oluşan) topluluk bir araya geldi.

Bu devletler : 1. Arnavutluk (Albania)

2. Bosna (Bosnia)

3. Bulgaristan (Bulgaria)

4. Hırvatistan (Croatea)

5. Çekoslovakya (Czech Republic)

6. Yunanistan (Greece)

7. Kosova (Kosova)

8. Makedonya (Macedonia)

9. Romanya (Romania)

10. Sırbistan ve Montenegro (Serbia and Montenenegru)

11. Türkiye (Turkey)

1 Gün:

Gelen ülke temsilcileri kısa cümlelerle kendilerini tanıttı. Ardından toplantıya ev sahipliği yapan UNOPA kendini tanıtan; misyonu vizyonu ve organizasyonlarını anlatan slayt sunumunu yaptı.

UNOPA: Romanyada bulunan 24 derneğin çatısını oluşturuyor 1 Haziran 2000 yılında kuruldu.

Oluşumlarını özetle şu sözlerle ifade ettiler:

Ülkede çok büyük ilaç kriz yaşanıyordu. Bizde başlarda ayrımcılıktan ve insanların tepkisinden korktuk. Başlangıçta sessizlik vardı. İnsanların öldükleri zamanki sessizlik.

Öğrendiklerinde ilk önce arkadaşlarınız aramıyor, komşularınız kötü bakıyor, sevgiliniz öpmüyor.

Bir beden, bir ses olmak istiyoruz. Bu korkuları yendiğimiz gün geldi. Birlik olduk, bir güç olacağız. Arkadaşız, bir aileyiz, bu Networks için bir amaçla bir araya geldik…

Moldova, Slovenya ve Ukrayna’dan da katılan insanlar vardı.

# Ülkede bulunan enfekte kişi sayısı yaşayanlar ve ölenlerle birlikte kayıtlara geçen rakamlardır.

Arnavutluk (Albania) : Ülkede 148 kişi enfekte

Bosna (Bosnia) : Ülkede 107 kişi enfekte

Bulgaristan (Bulgaria) : Ülkede 598 kişi enfekte

Hırvatistan (Croatea) : Ülkede 539 kişi enfekte

Çekoslovakya (Czech Republic) : Ülkede 800 kişi enfekte

Yunanistan (Greece) : Ülkede 7371 kişi enfekte

Kosova (Kosova) : Ülkede 37 kişi enfekte

Makedonya (Macedonia) : Ülkede 86 kişi enfekte

Romanya (Romania) : Ülkede 11.035 kişi enfekte

Sırbistan ve Montenegro (Serbia and Montenenegru): Ülkede 2.000 kişi enfekte

Slovakya (Slovakia) : Ülkede 236 kişi enfekte

Türkiye (Turkey) : Ülkede 2254 kişi enfekte

Konu ile ilgili diğer katılımcı arkadaşımın yorumu :

Katılımcı ülkelerin STK ları çok seneler önce kurulmuşlar, çok iyi organize olmuşlar hemen hepsinin merkezi, telefonu broşürü her bir şeyi var, birbirlerini tanıyorlar, Ayrıca Türkiye’ye ilgi ve merak çok fazla, 50 kişilik bir toplantı, çoğunluk tercüman kullandığı için salonda devamlı bir uğultu ve fısır fısır konuşmalar ama konu Türkiyeye gelince salonda bir sessizlik oluyor, herkes susup dinlemeye başlıyordu. Önce herhalde toplantılara ilk defa katıldığımız için diye düşündüm ama ilerleyen günlerde anladım ki bölgenin en büyük ülkesiyiz ve tek Müslüman ülkeyiz. Diğer ülkelerin çözmediği tedavi problemlerini Yunanistandan sonra halletmiş 2. ülkeyiz. Bunu yeterli anlamında söylemiyorum, sadece karsılaştırma yapıyorum. Düzeltmemiz gereken çok konu var, Yunanistanın seviyesine gelmemiz lazım. Onlar yabancı seks çalışanlarına ve kaçak göçmenlere bile ücretsiz tedavi veriyormuş.

Nebatin kulakları çınlasın bu yüzden onunla tartışmıştık, Romanyadan sonra enfekte insan sayısı en yüksek 2. ülke Yunanistan sayı 7.500 kişi. Türkiye de 2000 kişi ile 3. ülke. Bu arada Yunanlı STK bizi çok destekledi komşuluktan gelen bir yakınlık duygusu herhalde. Zaten çocukların bir tanesi Selanik’liydi. Ülkelerin durum tespiti yapılırken Türkiye’nin raporu okundu daha sonra Edvardo UNAIDS Romanya temsilcisi) Türkiye tanıtım bilgileri dışında bir metin hazırlamış çok etkileyici bir yazı olduğu için size okumak istiyorum dedi ve duygu yüklü bir yazı okudu.

2. Gün:

Toplantıda 2 ayrı çalışma grubu yapıldı. 1.Grup: En kaliteli ve en hızlı tedaviye ulaşma yollarını, 2. Grupta da hak savunuculuğu ile ilgili konuları konuştu. Gün sonuna doğru 11 Balkan devletinin katıldığı ve bir karara vararak hazırladığı ortak bir metin oluşturuldu.

Doğu Avrupadaki bu oluşum için SEEN (The SEE Network) denecek.

Sonuç olarak;

11 bölgede toplam 24. 000e yakın enfekte var. Bu 11 ülkede de insanlar tedavi görüyor ama bu sağlık güvencesine göre değişiyor. Ilaçlar çok pahalı. Yönetim çok iyi değil. Bu sistemden, distrübitörlerden kaynaklanıyor. Tedaviye ulaşım aynı olmalıdır. Bazı ülkelerin bütçeleri çok az. Hastalar doktorlara tedavi için bir girişimde bulunmuyor. Eğitimler yetersiz. Kendi dillerine HIV bilgileri çevrilmiyor. Bunlar için ortak çalışma grupları yapılmalı.

Hazırlanan bu metin 6-7 martta, bu ülkelerin bakanlıklarının da katılım göstereceği demokratik bir ortamda yine Romanyada düzenlenecek olan toplantıda sunulacak. Her ülke tarafından 1 hafta içinde UNOPAya komite seçimi için e-mail olarak karar bildirilecek. Bu oluşumun ortak metni daha sonra tarafımıza imza için gönderildi ve Seen Network’e resmen üyeliğimiz onandı.