Skip to content Skip to footer

14 Ekim 2010 Perşembe akşamı gerçekleşen “Buradan Yetkililere Süslenmek İstiyoruz” Fotoğraf Sergisi açılışına Pozitif Yaşam Derneği ve Toplum Gönüllüleri Vakfı’nın çalışanları ile Yönetim Kurulu üyeleri, M.A.C Kozmetik, Sony, Piola ve onların davetlileri katıldı. Fotoğraflar ziyaretçilerden büyük ilgi gördü.


“Buradan Yetkililere Süslenmek İstiyoruz” projesi Fotoğraf Sanatçısı Fatih Akdan tarafından geçtiğimiz 2 sene süresince hiç bir ayrım gözetmeden fotoğraflanan 600 gönüllünün öz verisi ile meydana geldi.

Makyaj yapmak ve güzelleşmek insanları yaşama bağlayan, güne daha pozitif bakmalarını sağlayan bir araç ve çoğumuz için bir anlamda topluma kendini ifade etme biçimidir.

Genç –yaşlı, kadın-erkek, öğrenci, ressam, bankacı, sporcu, tiyatro oyuncusu, makyaj sanatçısı kısacası toplumun her kesiminden birçok gönüllü de bu projeye destek olmak için ayna karşısına geçti. Kimisi süslü tuvalet masasında, kimisi vapurda, kimisi kuliste, kimisi de ofisinde… 

Fatih Akdan’ın projesinin isim babası ve serginin sembolü haline gelen karikatürün sahibi ise ünlü Karikatürist Metin Üstündağ. Güçlü mizah kalemini çoğu zaman toplum ve kadın erkek ilişkileri, modern toplum ve bastırılan kişilikler, toplum ve önyargılarımız gibi konuları hicvetmek için kullanan Metin Üstündağ projeye hediye ettiği karikatürü ile projenin vermek istediği mesajı kısa yoldan verdi.

 Moda dünyasının backstage otoritesi M.A.C Kozmetik M.A.C AIDS Fonu faaliyetleri çerçevesinde projenin ana sponsoru olurken, SONY teknoloji destiği verdi.

Tüm dünyada adını muhteşem İtalyan lezzetlerinin yanı sıra genç sanatçılara ve sanata verdiği destekle de duyuran Piola’nın mekan sponsorluğunda açılış kokteyli yapıldı. Sergi 14 Ekim – 1 Kasım tarihleri arasında Piola’da sergilendi.

Sergi kapsamında fotoğraf satışlarından sağlanan tüm gelir HIV ve AIDS ile yaşayan kişilere destek vermek adına Türkiye’de faaliyet gösteren Pozitif Yaşam Derneği’ne bağışlandı.

 

Detaylı bilgi için; www.buradanyetkilileresuslenmekistiyoruz.com

 

Pozitif Yaşam Derneği Destekledi!

 

HIV/AIDS ve Önyargısız bir toplum için “Buradan Yetkililere Süslenmek İstiyoruz

Tüm dünyada ve Türkiye’de din, dil, etnik köken, meslek, kadın, erkek ve çocukları ilgilendiren HIV/AIDS hakkında toplumu doğru bilgilendirerek korunmaya teşvik etmek, teste yönlendirmek ve önyargısız bir toplum için “Buradan Yetkililere Süslenmek İstiyoruz” projesini destekledik.

Genç veya yaşlı, kadın veya erkek, HIV pozitif veya negatif demeden her kesime; HIV pozitif kişilerin düzenli tedavi ile hayatlarına devam edebildiğini, çalışabildiğini, evlenebildiğini, belirli önlem ve kontrollerle HIV taşımayan bebekler dünyaya getirebildiğini anlatmak istedik.

Korkutarak, ötekileştirerek, yok sayarak, kulaklarımızı tıkayarak değil. Doğrusunu anlatarak, dinleyerek ve farkında olarak mitleri değil tıbbın ispatladığı gerçekleri paylaşarak; HIV sosyal ilişkilerle, öpüşmekle, sarılmakla, aynı ortamda bulunmakla, aynı ruju – allığı – ojeyi – rimelipaylaşmakla, sivrisinek ısırmasıyla, ortak havuzu, tuvaleti kullanmakla, tükürükle, ter ile bulaşmaz.

Kurulduğumuz tarihten bu yana 600 HIV/AIDS ile yaşayan kişiye binlerce destek hizmeti veren Pozitif Yaşam Derneği olarak fotoğrafı çekilen bu 600 kişiye, fotoğraf sanatçısı Fatih Akdan’a ve Ağustos 2008’den bu yana  her Viva Glammarka rujun satışından elde ettiği gelirin tamamını Pozitif Yaşam Derneği’ne bağışlayarak HIV pozitiflerin yaşamlarına renk katan M.A.C Kozmetik’e teşekkür ediyoruz.

M.A.C Kozmetik Destekledi!

1994 yılından beri var olduğu tüm ülkelerde HIV/AIDS ile yaşayan insanlara sağlık, finansal, hukuksal ve sosyal anlamda destek olmak adına birçok farklı projeler hayata geçiren M.A.C AIDS Fonu M.A.C Kozmetik’in kalbi ve ruhudur.

Bu kampanyaya gelir oluşturmak adına Viva Glamruj serisini  yaratan marka dönemsel olarak tüm dünyayı yetenekleri, başarıları ve ihtişamları ile kendilerine hayran bırakan kampanya elçileri ile çalışmaktadır. Geçtiğimiz dönemler Christina Aguliera, Fergie, Pamella Anderson gibi yıldızlarla çalışan M.A.C 2010 Mart ayından beri son dönemin fenomen ismi Lady Gaga ve Cyndi Lauper ile “From Our Lips” Kampanyası ile tüm dünyada genç kızları ve kadınları AIDS konusunda bilinçlendirmek için çalışıyor. Çıktıkları ilk hafta tüm dünyada yok satan Viva GlamGagave Viva Glam Cyndirujlarından elde edilen bağış miktarının eklenmesi ile M.A.C AIDS Fonu bugüne kadar 182 Milyon USD değerinde bağış toplamıştır. Turkiye’de Viva Glam satışlarından elde edilen tüm gelir Pozitif Yaşam Derneğine aktarılmaktadır.

 

M.A.C Türkiye Marka Müdürü Berrin Beksaç projeyle igili desteklerini “Buradan Yetkililere Süslenmek İstiyoruz Projesi M.A.C Markası’nın “All Ages, All Races, All Sexes” sloganı ile çok uyuşuyor. Markamız ülkemizde kuruluşundan itibaren büyük bir özveri ile ön yargıların yıkılarak HIV/AIDS ile yaşayan insanların daha kolay yardıma ulaşmalarını sağlamak ve hayat kaliltelerini arttırabilmek adına üretilen projelere destek vermektedir. Fatih Akdan’ın bu projesinin hem yarattığı farkındalık hem de sağlayacağı gelir ile verilen savaşa büyük bir destek olacağına inanıyoruz” sözleri ile aktardı.

Daha fazla bilgi için: www.maccosmetics.comwww.macaidsfund.org

 

Fotoğraf Sanatçısı: Fatih M. Akdan

1983 Almanya doğumlu olan Fatih M. Akdan, liseyi Adana’da okudu. İstanbul Üniversitesi Sosyoloji bölümünde okurken fotoğrafla ilgilenmeye başladı. Ürün, portre fotoğrafçılığı dışında fotoroman da hazırlayan Fatih M. Akdan, Toplum Gönüllüleri Vakfı İletişim Sorumlusu görevini yürütüyor.