Skip to content Skip to footer

Hatırlayacağınız gibi geçtiğimiz aylarda Ümraniye Cezaevini ziyaret etmiş bir HIV/AIDS eğitimi de orada vermiştik. Bu eğitimden çok kısa bir süre sonra Maltepe Cezaevi’nin yeni daveti üzerine kendilerini yeniden ziyaret ettik ve bir eğitim daha verdik.
Yaklaşık 8 ay önce önce Maltepe Cezaevi’nin, L tipi, 2 Nolu koğuşlarını ziyaret etmiş, hem trans bireylere yönelik hem de diğer tutuklu ve hükümlülere yönelik HIV/AIDS eğitimi vermiştik. Bu kez 13 Aralık 2011 Salı günü L tipi, 1 Nolu koğuşlardaydık ve yaklaşık 100 kişilik bir katılımcıyla buluşma fırsatı bulduk. Kurumda sosyal çalışmacı olarak görev yapan arkadaşların daveti üzerine yaptığımız ziyarette kurum yetkilileri tüm kolaylıkları ve misafirperverliklerini gösterdiler. Öğleden sonra başlayan sunumlarda katılımcıların bilgi seviyesi ve merakları dikkat çekici düzeydeydi. İlk kez bu kadar bilgili ve donanımlı bir tutuklu profiliyle karşılaştığımızı söyleyebiliriz.

Sunumlarımızda HIV/AIDS ile ilgili tıbbi bilgiler, hukuksal bilgiler ve kendilerini nasıl koruyacaklarına yönelik bilgiler paylaşılmakla beraber, koğuşlarında bir HIV+ kişi olması durumunda onlara neden ve nasıl yardımcı olacaklarını içeren sunumlar gerçekleştirildi. Sunum sonrası yapılan soru cevaplar ise konuyu derinleştirmek için güzel bir fırsat oldu. Süresini yaklaşık 1 saat kadar aşan sunum ve soru-cevap bölümünde tutukluların dikkatli ve bilinçli soruları, meraklı ve açık soruları önemli ve destekleyici oldu.

Dernek olarak ceza ve tutuk evlerini çok önemsediğimizi, buralardaki bireylerin sağlık hizmetlerine doğrudan, kesintisiz ve ücretsiz erişmesinin önemini vurguladığımızı belirtmek istiyoruz. Dezavantajlı gruplardan olan mahkum ve tutukluların çifte cezalandırılmaması nedeniyle kendi alanımızda yapabileceğimiz etkinlikleri yapmaya devam edeceğiz.