Skip to content Skip to footer

19 Ekim 2011 Çarşamba günü, Sapanca’da yapılan Viramun ilacının üreticisi olan Böehringer Ingelheim’ın (BI) hizmet içi eğitim toplantılarına, Ashoka aracılığıyla katıldık.

Ashoka ve BI’nin birlikte düzenledikleri “MAKING MORE HEALTH” kampanyasının da tanıtıldığı toplantıda, Ashoka fellowlarından olan Dernek Başkanımız Nejat Ünlü, derneğimizi, yaşadığımız sorunları ve Türkiye’deki HIV/AIDS durumunu BI çalışanlarıyla paylaştı.

Olayın tıbbi yönünden çok sosyal ve hukuksal yönlerinin tartışıldığı toplantıda BI’yi daha fazla ortaklık yapmak adına çalışmalarımıza davet ettik. Onlar da bu 1 Aralık Dünya AIDS Günü’nde daha fazla aktif olacaklarını belirttiler. Soru cevap kısmında özellikle Viramune ve doğumda kullanılan ilaçlar üzerine sorular gelirken, kişisel yaşanmışlıklar üzerinden de sitigmatizasyon (etiketleme), dışlama, ötekileştirme ve kötü muamele konuları konuşuldu.

Ashoka, BI ve Pozitif Yaşam Derneği uzun vadede birlikte çalışacaklarının altını çizdikleri toplantı sonrasında, BI’nin halkla ilişkiler sorumluları derneğimizi ziyaret ederek, 1 Aralık Dünya AIDS Günü çalışmaları ile ilgili bilgi aldılar.