Skip to content Skip to footer

HIV ile ilgili doğru ve güncel bilgilere sahip, HIV ile yaşayanlara yönelik her türlü önyargıdan ve ayrımcılıktan arınmış bir toplum yaratmak vizyonuyla (amacıyla) yola çıkan Pozitif Yaşam Derneği’nin 15. yıldönümündeyiz. Bu süreçte derneğimizin çalışmalarını hızlıca gözden geçirdiğimizde katettiğimiz yolun ve ulaştığımız kitlelerin nicelik ve niteliği, hedeflerimizdeki durum memnuniyet vericidir.

İlk yıllarda vurguladığımız “AIDS Demekten Vazgeç!”, “HIV Sosyal İlişkilerle Bulaşmaz!”, “HIV Hepimizi İlgilendirir!” gibi bilgi de içeren sloganlarımız hâlâ güncel. Kuşkusuz yürüttüğümüz mücadelede çok zorlandık, zorlanmaktayız. Her dönem farklı engellerle karşılaşabilmekteyiz ancak sorunun önemi ve devamlı tazelenen gücümüz, destekçilerimizin de inancıyla çabamızı artırarak sürdürmemizi sağladı.

2003 yılında, tüm olanaksızlıklara rağmen bir araya geldik, örgütlenmenin kapılarını aralayan buluşmaları organize ettik. Bu buluşmalara enfeksiyon uzmanları, aktivistler ve UNAIDS’ten temsilciler de katıldı. Yüzyüze gelmeye cesaretimizin olmadığı o yıllarda tek iletişim aracımız e-posta grubu olmuştu. Yazışmalar HIV ile yaşayan bireylerin nefes almalarına ve dertleşmelerine imkân veriyordu. Zamanla büyüyen dayanışma ağımız yerini artık fiziksel olarak bir araya gelmeye bırakmıştı. 2004 yılında, resmi kimliğe dönüşme ve örgütlenme girişimlerimizin temelleri atıldı. 2005 Haziranı’nda Pozitif Yaşam Derneği resmen kurulmuş oldu.

Kurulduğumuz günden bu yana ana amacımız HIV ile ilgili doğru ve güncel bilgi vermek, HIV ile yaşayan bireylere yönelik önyargı ve ayrımcı söylem ve tutumlara karşı savunuculuk yapmak, kişilerin tüm haklarına etkin bir şekilde ulaşabileceği bir toplum yaratmaktır. Pozitif Yaşam Derneği’nden yolu geçen herkesin bu yolda çok büyük emekleri vardır. Tüm üyelerimize, çalışanlarımıza, gönüllülerimize ve finansal olarak bizi destekleyen kurumlara değerli emekleri için teşekkür ediyorum.

Pozitif Yaşam Derneği ile yollarımız iyi ki birleşmiş ve hedeflerimize daha kararlı, daha inançlı, daha güçlü yürüyebilmekteyiz.

 

Hep gelişen güçlü yıldönümlerimize!..

 

Mehmet Serdar Omay

Yönetim Kurulu Başkanı