Skip to content Skip to footer

Miami Üniversitesinde yapılan bir araştırmaya göre besinsel selenyum takviyesinin HIV’in viral yükünü düşürüp, CD4 sayısında artışa neden olduğu ortaya çıktı.

Selenyum çoğu besinde bulunan bir mineraldir. Özellikle tahıl ve ette bulunur, bol olarak bulunduğu besinler; brokoli, esmer pirinç, tam tahıllar, süt ürünleri, deniz ürünleri, tavuk, sarımsak, ceviz, badem ve fındıktır. Miami Üniversitesi’nde 262 HIV Pozitif  kişi üzerinde yapılan çalışmada bir gruba selenyum takviyesi yapılmış, diğer gruba ise plasebo 9 ay boyunca verilmiştir. Bu kişiler içerisinden 50 kişinin 9 ay sonrasında HIV RNA düzeylerinde düşüş ve CD4 sayılarında artış saptanmıştır. Araştırmaya katılan ve tedavi alan kişiler tedavilerine olduğu gibi devam etmiştir, bu nedenle besinsel/tablet selenyum takviyesi alıyor olmak tedaviyi kesmek ya da eksiltmek anlamına gelmemektedir. Ancak selenyumun fazla alınması sindirim sistemi ve sinir sistemi üzerinde yan etkilere neden olmaktadır, bu sebeple etkisinin alınabilmesi için günlük gerekli miktarın üzerine çıkılmamalıdır.

Besinlerle alınabilecek günlük miktara ek olarak, tablet formları da alınabilir ancak bu da kadınlarda 55mcg, erkeklerde 75 mcg üzerine çıkmamalıdır.