Skip to content Skip to footer

Merhaba Dostlar,

1 Aralıkta saat 10:00’da  Galatasaray Meydanındayız!

1 Aralıkta daha çok, daha kalabalık olmak için aşağıdaki davet metnini iletişimde olduğumuz tüm kişi ve Sivil toplum Kuruluşlarına (diğer kurum ve/ya kuruluşlara da) yaygınlaştıralım…

Nejat Ünlü

Pozitif Yaşam Derneği
Yönetim Kurulu Başkanı


 

1 Aralık Dünya AIDS Günü’nde,

HIV/AIDS’in önemini çok daha gür bir sesle vurgulamak için bir kez daha birlikte olalım…

Tüm dünyada 1988 yılından bu yana HIV’in yayılımını ve HIV ile yaşayanlara yönelik ayrımcılıkları engellemek amacıyla 1 Aralık Dünya AIDS gününde birçok kampanyalar, etkinlikler ve çalışmalar yürütülmekte.

2008, 2009, 2010, 2011 yıllarında “1 Aralık Dünya AIDS Günü”nde onlarca kurum – kuruluş, HIV pozitif kişiler ve yakınları, gönüllüler, aktivistler, kadın örgütleri, gençlik örgütleri, doktorlar, avukatlar, sanatçılar, özel sektör temsilcileri ve gönüllüler ile hep birlikte Türkiye genelinde yaklaşık 58 kentte etkinlikler düzenledik.

2008 yılında “Hangimiz HIV Pozitif? Ne Fark Eder?” sloganıyla ilk kez sokağa çıktık. 2009 tarihinde ise artan gönüllü sayımızla “HIV/AIDS ile ilgili önyargılarınızdan kurtulun!” demek için yürüdük. 2010 ve 2011 yıllarında da“Pozitif Bak! HIV Hepimizi İlgilendirir” sloganıyla etkinlikler düzenledik.

Bu etkinlikler ile;

  1. Toplum genelini HIV/AIDS konusunda doğru bilgilenmesini sağlamak,
  2. Farkındalıklarını artırmak,
  3. Durumlarını bilmeyen HIV pozitifleri teste ve tedaviye yönlendirmek,
  4. Toplumun her kesimi ve medyanın bilinçlenmesini sağlamak
  5. HIV/AIDS ile yaşayanların yaşadıkları ayrımcılık ve ön yargıların ortadan kalkması için savunuluculuk çalışmalarına temel oluşturmayı amaçlıyoruz.

Bu nedenlerle;Kendimizi HIV’den, bununla yaşayan insanları da önyargılardan korumak için 1 Aralık Dünya AIDS gününde sizleri, bizimle birlikte olmaya davet ediyoruz…

Etkinliklere katılmak ve destek vermek için:

Etkinliklere kurumsal ve bireysel olarak katılarak yapılacak etkinliklerine destek verebilirsiniz.

Etkinlikler için İletişim:        

Pozitif Yaşam Derneği Yönetim Kurulu Başkanı: Nejat Ünlü

0532 457 87 22
[email protected]

Yönetim Kurulu Üyesi: Arda Karapınar

0549 672 97 19

[email protected]

1 Aralık Dünya AIDS Günü…

 HIV; dünyada ilk kez 1 Aralık 1981 yılında tanımlandı. 7 yıl sonra yapılan uluslararası bir konferansta ilk teşhis günü olan 1 Aralık günü “Dünya AIDS Günü” olarak ilan edildi. Tüm dünyada 1988 yılından bu yana HIV ve AIDS’e yönelik korunma ve farkındalığı arttırmak amacıyla 1 Aralık Dünya AIDS gününde birçok kampanyalar, etkinlikler ve çalışmalar yürütülmekte.

 Kırmızı kurdele; “AIDS’i biliyorum, AIDS’e karşı korunuyorum ve AIDS’ten ölenlere saygı duyuyorum” anlamı ile 1 Aralık Dünya AIDS Gününün simgesi oldu.