Skip to content Skip to footer

Eylül ayında resmi olarak başlayan Anadolu ve Hukuk Poliklinikleri Projelerimiz faaliyetlerine hızla başladı.

Projeleri ha oturttuk, ha oturtacağız derken faaliyetlerimize başladık. Neler mi yaptık ? Zaten yapmakta olduğumuz hastane ziyaretlerimize hız kazandırdık. İstanbul, Antalya, İzmir ve Kocaeli’nde HIV + kişilere tanı ve tedavi hizmeti sunan doktorlar ve Gönüllü Danışmanlık ve Test (GDT) Merkezleri ile irtibata geçtik. İstanbul, Antalya ve Kocaeli’nde ziyaretlere başladık. PYDM’ye HIV + kişilerin yönlendirilmesinde desteklerini istedik; kimileriyle ilk defa görüştük, Merkezimizi tanıttık; kimilerine düzenli ziyaretlerimiz kapsamında hal hatır sorduk; sorunlarını dinledik; nasıl daha iyiyi yapabilirizi konuştuk; bilgilendirici materyallerimizi dağıttık. Bu ziyaretlerin sonucu olarak 15 Eylül tarihinden bu yana 17 yeni tanı PYD ailesine katıldı; 12 HIV + kişiye Hukuk Danışmanlığı verildi.  Bu esnada illerdeki avukatlarımızı belirlemek için görüşmeler yaptık ve Trabzon ili dışında PYD ailesine katılan birbirinden değerli yeni gönüllü avukatlarımız oldu. Hâlihazırda biri Kayseri’de, ikisi İstanbul’da olmak üzere hukuk yoluna taşınan üç tane vakamız var.

Özellikle Antalya ili saha çalışmamız, yerel yetkililer ve ilgili sağlık personeli ile görüşmemiz ildeki sorunların tespiti açısından oldukça verimli geçti. Bu alanda hâlihazırda büyük bir fedakârlıkla çalışan yeni HIV + arkadaşlarla ve onların üzerinden başkaca HIV’le yaşayan kişilerle tanıştık. Farklı sosyal gruplara mensup HIV + kişilerin bir araya gelmesine vesile olduk. Sorunlarını dinledik; tespit ettik. Yakında Antalya için bir eylem planı da belirleyeceğiz. Antalya, bekle bizi, geliyoruz !!!

Güzel İzmir öyle enerji dolu ki, bizim çok fazla bir şey yapmamıza gerek olmadan Proje faaliyetlerine devam ediyor. Hastane ziyaretleri, HIV + kişiler arasında ağ faaliyetleri, ildeki sorunların tespiti ve onları düzeltmeye yönelik atılan daha organize adımlar. Bu güzel enerji ile hâlihazırda bir araya gelmiş ve organize olmuş İzmir akranlarına biz de Ocak ayında ilk Akran ve İnsan Hakları Eğitici Eğitimini vermeyi planlıyoruz.