Skip to content Skip to footer

16 – 17 Mayıs 2011 tarihlerinde İzmir’de, Ege Üniversitesi Toplum Gönüllüleri Topluluğu ve İzmir Gençlik Merkezi’nin işbirliğiyle, Prof. Dr. Sermet Akgün Kapalı Yüzme Havuzu önünde düzenlenen 32. Ege Üniversitesi Bahar Şenlikleri’nde“YAŞAYAN KÜTÜPHANE” deydik. 

Ege Üniversitesi Kampusu içinde önyargıyla ilgili farkındalık yaratmak amacıyla düzenlenen, CANLI KİTAP olma projesinin ön hazırlığında yapılan anketlerde; HIV/AIDS ile yaşayan kişileri; çok eşli, ahlaksız ve sağlıksız  olarak değerlendiren gençlerin önyargılarını kaldırmak, birbirinden  korkan, kaçan ve tanımayan her iki tarafın birbirine dokunmasını amaçladık..

32 kitap okuyucusuna CANLI KİTAP olan, İZMİR’de yaşayan HIV Pozitif danışanımız kendisini kitap olarak seçen gençlerle yaptığı sohbetleri şöyle anlattı.

Beni; hasta zayıf ve güçsüz göreceklerini tahmin ederek yanıma gelen gençler, sağlıklı ve güçlü olduğumu görünce çok şaşırdılar. Çocuk sahibi olabileceğimi söylediğimde bir kere daha şaşırdılar. Bir kısmı sağlık alanında tıp eğitimi gören gençlerdi ve ne yazık ki HIV/AIDS’le ilgili neredeyse hiçbir şey bilmiyorlardı. Oysa herkes gibi bizler de sağlığımızı onlara emanet edecek,  belki de bir gün içlerinden biri kan alacaktı benden ve iki tane eldiven takacaktı. Çünkü öğrendiği oydu. Tek eldivenin yeterli olduğunu öğrendiler.

Neredeyse hepsi ruhsal durumumu ve tanı aldığımdaki psikolojimi merak ediyordu. Tanı aldığım günlerdeki psikolojik durumumu paylaşmadım onlarla çünkü ben artık tedavi gören sağlıklı bir HIV pozitiftim. HIV’in beni öldürmeyeceğini biliyorum. Tek derdim önyargılar ve dışlanmaktı.

Bana yöneltilen diğer soru tedavimi nasıl aldığımdı. İlaçlarımın ve tüm tedavimin sağlık güvencesi kapsamında ve ücretsiz olduğunu paylaştım.

Benimle yaşadıkları tecrübeyi ve HIV/AIDS ile ilgili değişen önyargılarını arkadaşlarıyla paylaşmalarını istedim hepsinden. Çünkü HIV/AIDS ile ilgili önyargılar değiştikçe, korkular bitince ben yalnız olmayacaktım. DERDİM YALNIZLIKTI