Skip to content Skip to footer

Açık Toplum Vakfı ve Hollanda Büyükelçiliğince desteklenen Hukuk Poliklinikleri Projemiz kapsamında her bir Proje ilinde (İstanbul, İzmir, Adana, Antalya, Kayseri, Trabzon) gerçekleştirmemiz gereken HIV Akran ve İnsan Hakları eğitimlerinin ilkini İzmir’de gerçekleştirdik.

İzmir’de yaşayan HIV Pozitif kişilerin oldukça ilgi gösterdiği ve katılımın yüksek olduğu iki günlük eğitimin birinci gününde Anadolu Projesi Koordinatörü Tekin Tutar Derneği tanıttı; Akran Eğitiminin ne olduğu, ve HIV’le yaşayan kişiler için önemi üzerinde durdu; Dr. Müge Çevik HIV/AIDS’in tıbbi boyutu hakkında detaylı bilgi verdi; HIV’le Yaşamanın her yönü ile ilgili olarak akran eğiticiler deneyimlerini aktardı; ve Merkez Danışmanı Psikolog Murat Yüksel  HIV ve Psikoloji konusunda kişileri aydınlatarak HIV+ kişilerle iletişim kurmayla ilgili toplantı katılımcılarını bilgilendirdi.

Eğitimin HIV/AIDS ve İnsan Hakları konusuna ayrılan ikinci günü ise İzmir Avukatları Özlem Yılmaz ve Gülçin Aktunç’un da eğitime aktif katılımıyla birlikte oldukça interaktif ve canlı geçti. Proje Koordinatörü Erdem İ. Akter’in HIV/AIDS ve İnsan Hakları ilişkisi ve Hak Temelli Bakış Açısıyla HIV/AIDS konusundaki sunumunun ardından, PYD İzmir Sorumlusu Işıl Monkul HIV’e bağlı olarak ihlal edilen temel hak ve özgürlüklerimize, bunların mevzuat ve uygulamadaki yansımalarına dair detaylı bir sunum yaptı. Akranların karşılaşabilecekleri vaka yönetimi örneklerine dair interaktif soru-cevap yöntemiyle toparlanan eğitim; eğitimin katılımcılarca değerlendirilmesiyle sonlandı.

İzmir’deki arkadaşlarımıza bu güzel eğitim, aktif katılımları, destekleri ve güzel enerjileri için çok teşekkür ediyoruz. Birlikte çok daha güzel işler yapmak dileğiyle…