Skip to content Skip to footer

24 -26 Eylül 2008 tarihinde ev sahipliğini yapacağımız ve 12 Güneydoğu Avrupa ülkesinden doktor ve aktivistlerin katılacağı ‘’HIV in South East Europe II working for progress’’ başlıklı kongrenin organizasyon ve içerik belirleme çalışmaları için 16-19 Mayıs 2008 tarihlerinde İngiltere’nin başkenti Londra’daydık.

Türkiye’yi temsil eden PYD temsilcileri ve Ege Tıp Fak. Enfeksiyon Enfeksiyon Hast. ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı’ndan Prof. Dr. Deniz Gökengin tarafından, kongrede en yoğun olarak işlenmesi gereken konunun dirençli hastalarda tedavi belirleme olması gerektiği vurgulandı. Bir yandan doktorların deneyimlerini paylaşıp kendilerini geliştirme fırsatını bulabilecekleri, diğer yandan bölge aktivistlerinin işbirliği yapabileceği bu kongrenin Türkiye’de bir ilk olması ve bu kongrenin Türkiye ayağını oluşturacağımız için heyacanlıyız. (http://www.hivtri.com/turkey/index.html)Londra’da bulunduğumuz tarihlerde Tedavi aktivistlerinin oluşturduğu ve Londra’da alanındaki en etkin STK olan I-Base’i ziyaret ettik. I-base HIV Pozitif kişiler tarafından kurulmuş ve tedavi ile ilgili danışmanlık veren ve yazılı-görsel materyaller ile HIV Pozitifleri bilgilendiren bir organizasyon.Tıptaki gelişmeleri takip ederek kendilerini sürekli güncelleyen I-base böylece HIV Pozitifleri tedavileri ile ilgili bilinçlendirmektedir. Ayrıca HIV’le yaşayanlara yönelik ücretsiz telefon hatları ile de hizmet vermekteler. (www.i-base.info)

Ziyaret ettiğimiz bir diğer kuruluş Free Royal Hospital’daki HIV kliniği oldu. İngiltere’de ki sayılı HIV kliniklerinden olan hastaneye daha girişte güler yüzlü sağlık çalışanları tarafından karşılandık. Haftanın her günü farklı uzmanlıklardan ekiplerin hasta takip ettiği klinikte acil yardım ünitesi, 4 adet danışmanlık odası ve klinik araştırmalar laboratuvarı bulunmaktaydı. Her tarafta bilgilendirici afişlerin, broşürlerin olduğu hastanenin kendi bünyesindeki eczaneden HIV Pozitifler ilaçlarını temin edebiliyorlar.