Skip to content Skip to footer

4. Uluslararası Homofobi karşıtı buluşmanın Diyarbakır ayağında yapılan çalışmalarından biri olan “Cinsel Sağlık Atölyesi” Diyarbakır Sivil Toplum Geliştirme Merkezi’nde 9 Mayıs 2009 tarihinde gerçekleştirildi. Pozitif Yaşam Derneği tarafından yürütülen atölye, Diyarbakır’da örgütlenmeye 2008 yılında başlayan Piramid LGBT aktivistlerinin geniş katılımıyla yapıldı.

HIV/AIDS hakkındaki bilgi, tutum, davranış ve farkındalığı arttırmayla ilgili alt yapımızın olmadığını ve HIV Pozitif bireyler hakkında da pek bir bilgiye sahip olmadığımızı aslında toplumda var olan  önyargıları  bizim de büyük oranda yaşadığımızı gördük.

Hep beraber bu atölye sayesinde HIV’e pozitif bir bakış açıyı ortaya çıkarıp bu anlamda daha duyarlı olmayı öğrendik. Piramid LGBT Diyarbakır oluşumu olarak bizimde bu anlamda ciddi sorumluluklar edinme noktasında daha öncede kendi aramızda sohbetlerde bulunuyorduk, ama Cinsel Sağlık Atölyesi ile bu anlamda edindiğimiz bilgi ile yanlış deneyimlerin yok olması bizim için ilk aşama oldu.  Bundan sonrası için biz yerelde örgütlenen LGBT bireyler olarak edindiğimiz deneyimi ve paylaşımı kendi çevremize paylaşacağımızı ve üstümüze düşen sorumluğu örgütlü bir şekilde çevre ve arkadaşlarımıza aktaracağımızı da atölyeyle birlikte öğrendik.

Bunun yanı sıra Diyarbakır’da birçok insanın HIV/AIDS konusu haklında pek bir bilgiye sahip olmadığını kendi önyargımızla keşfettik. Her şeyden önce artık kullandığımız bir sözümüz var Piramid LGBTT Olarak “Hangimiz HIV Pozitif? Ne farkeder”

Pramid LGBT Murat Amid