Skip to content Skip to footer

96.6 Radyo Yön’de pazartesi akşamları saat:20:00’de yayınlanan Merhaba Acil programını her ayın üçüncü pazartesi gününde Pozitif Yaşam Derneği  (PYD) “Pozitif Yaşamak” başlığı altında bir program hazırlıyor. 16 Şubat 2009 tarihinde yayımlanan programın konusu “HIV’le Yaşamak ve Ruh Sağlığı” idi. PYD Genel Koordinatörü Didem Ünsür’ün hazırladığı programın konuğu ise Uzman Psikolog Murat Yüksel’di.

Programda HIV/AIDS’in toplumdaki algılanma biçiminin ve HIV/AIDS’e yönelik tutumların psikolojik boyutlarının üzerinde duruldu. Toplumdaki genel HIV/AIDS algısının HIV tanısı alan kişilerin tanı sonrasında yaşadıkları sorunları belirleyen önemli faktörlerden biri olduğuna dikkat çekildi.

HIV/AIDS hakkındaki bilgi eksikliğinden, HIV’le yaşayan kişilere yönelik damgalama ve ayrımcılığın psikolojik etkilerinden, tanı sonrası karşılaşılabilecek depresyon ve anksiyete sorunlarından, HIV’le yaşayan kişilerin tedaviye uyum süreçleri ile psikolojik sağlıkları arasındaki ilişkiden söz edildi. HIV’le yaşayanların HIV’le yaşamı kabul etme ve sürdürme süreçlerinin önemine vurgu yapılan programda hiçbir sorunun çözümsüz olmayacağına dikkat çekilerek, Destek Merkezi’nde  yaşanan deneyimler dinleyicilerle paylaşıldı