Skip to content Skip to footer

Antwerp Üniversitesi Hastanesi Tropikal Tıp Enstitüsü’nden bilim insanları ve Antwerp Üniversitesi, HIV’e karşı yeni “tedavi edici aşı”nın gönüllüler üzerinde denedi. Katılımcıların kendi hücreleri ile aşılandığı söylendi. Araştırmacılar, gönüllülerin kanından belirli beyaz kan hücrelerini filtreleyip, vücut dışında “yükleyip”, sonrasında geri verdiler. Bilim insanları, en büyük AIDS dergisinde, teste tabi tutulanların bağışıklık sistemleri, virüsü baskılama ve virüse saldırma konusunda öncesinden daha iyiye döndüğünü rapor ettiler. Fakat hala rahatsızlığı tamamıyla tedavi edememektedir.

Aslında, tıp bilimi ilaç kombinasyonları ile HIV-enfeksiyonunu iyi bir şekilde kontrol edebilmektedir. “Seropositive” insanlar (HIV ile enfekte olan kişiler) oldukça normal hayat sürebilmektedirler, ancak virüs yok edilmemektedir. Tedaviyi kestiklerinde, derhal geri tepme oluşmaktadır.

Bilim problemin ne olduğunu bilmekte: kanımızdaki “özel güçler” (tıp dili ile CD8 hücreleri) komutanlarından (savaşçılara neye saldıracaklarını gösteren bağlantılı hücreler) yeterli destek alamamaktadır. Bağlantılı hücreler, virüsün dışındaki özel bölümleri açığa vurarak, neye saldırılması gerektiğini sağlamaktadır. İnsan savaşçı hücreleri, HIV ile ilgili doğru bilgileri alabilecekalgı ve onları savaşçı CD8 hücrelerinin karşı koyacağı iyi örneklere dönüştürme kapasitesinde değildirler. Enstitüye bağlı virolojistler ve HIV- doktorları, bu problemle ilgili olarak yıllarca işbirliği yaptılar. Beraberce, HIV proteinlerinin yapı bilgilerini (kendilerine özgü yapı bilgilerini içeren RNA) laboratuarda HIV pozitif gönüllülerin savaşçı hücrelerine yüklemeyi başardılar. Savaşçı hücrelerin emirleri yerine getirmesini sağlayabilir ve HIV hücrelerinin yüzeylerindeki tipik parçaları açığa vurabilirler. Test tüplerindeki daha sonraki araştırmalar, “yüklenmiş” komutan hücrelerin, savaşçı hücreleri aktive edebildiğini gösterdi.

İnsanlarda denenme zamanı geldi. Flaman, Belçikalı ve Fransız araştırma kuruluşları hibeler sağladılar. Uzun süredir ilaç kombinasyonu kullanan altı HIV pozitif kişi, gönüllü olarak hazırlandı. Bilim insanları, Antwerp Üniversite Hastanesi Hücre Terapi Merkezi’nde gönüllülereait büyük miktardaki kandan komutan hücreleri filtreleyip, test tüplerinde işledi ve bu komutan hücrelerine HIV’in genetik yapı talimatlarını yüklediler. Daha sonra yüklenmiş hücreleri dondurdular.

Gönüllülere 4 haftalık sürelerde dört kez, üzerlerinde çalışılmış kendi hücrelerinden küçük bir miktarı geri enjekte ettiler. Ve gerçekten, aşının bilinen hiç bir zararlı yan etkisi olmamasına rağmen, her bir aşılamadan sonra CD8 savaşçı hücreleri, virüsü gittikçe daha iyi tanınır hale geldiler. En önemli sonuç, şimdilik test tüplerinde aşı ile aktive olmuş savaşçı hücreler virüsü baskılamada daha iyi hale geldiler. Fakat HIV hala kılık değiştirmiş olarak kalmakta; HIV hala proteinlerini yeterince hızlı değiştirmekte ve sıkça bir kaç virüs bu saldırıyı atlatabilmektedir.

Böylece HIV’in tam olarak tedavi edilmesi olanaksız olarak sürüyor, ancak sonuçlar cesaret verici; gönüllülerin kendi savaşçı hücrelerinden üretilen aşı güvenli ve bazı limitli de olsa iyileştirici etkisiyle sahip. Fakat HIV araştırmacılarının çok ünlü dergisinde yayınlanması yeterli güce sahip ve Antwerp Bilim İnsanları’nı umutlandırmak ve motive etmek için yeterliden de iyi derecede bir sonuç.

Çeviri: Fatih Egelioğlu (Pozitif Yaşam Derneği gönüllüsü)