Skip to content Skip to footer

Türkiye’de ilk kez HIV Pozitif bireyler bir araya gelerek ortak bir günlük oluşturdular. Internet üzerinden yayınlanacak bu günlük ile HIV Pozitif bireyler yaşadıklarını, tedavi süreçlerini ve geleceğe bakışlarını paylaşacak. 

Son yıllarda internette büyük bir mecraya dönen web günlükleri bu kez karşımıza çok farklı bir proje ile çıkıyor: Pozitif Günlük!

Pozitif Yaşam Derneği üyelerinin yürüttüğü yeni bir proje ile HIV/AIDS ile yaşayan bireyler ilk kez bir ara gelerek kendi öykülerini bir günlükte paylaşıyor. Alanında bir ilk olan proje ile HIV Pozitif bireyler toplumun her kesimine ulaşmayı amaçlıyor. Her hafta yeni yazıların yayımlanacağı web sitesine ilgi şimdiden çok büyük..

www.Pozitifgunluk.com web sitesi ile ilgili olarak bilgi veren Editör Okan Aksu, çalışmanın Türkiye’de bir ilk olduğunu kaydederek şunları söyledi: “Türkiye’de HIV Pozitif insanların yaşadıklarını anlatan bir kaynak yok. Konu ile ilgili olarak toplum sadece kulaktan dolma bilgiler ile yetiniyor. Biz bu çalışma ile HIV Pozitif bireylerin hayatlarına, yaşadıklarına, tedavi süreçlerine ışık tutmak istiyoruz.

Aynı zamanda HIV Pozitif bireyler ile ilgili olarak önyargıları yıkmak istiyoruz. HIV Pozitif bireylerin sağlıklı ve uzun bir hayat sürdüğünü, çalışabildiğini hatta evlenerek çocuk sahibi bile olabileceğini sitemizde göstermek istiyoruz. Projemiz şu anda iki HIV pozitif yazarımız ile başladı. Ancak ilerleyen günlerde aramıza daha fazla yazar katılacak” dedi. HIV Pozitif bireylerin sağlıklı ve uzun bir hayat sürdüğünü, çalışabildiğini hatta evlenerek çocuk sahibi bile olabileceğini sitemizde göstermek istiyoruz. Projemiz şu anda iki HIV Pozitif yazarımız ile başladı. Ancak ilerleyen günlerde aramıza daha fazla yazar katılacak” dedi.

Öykülerimiz Kitaplaşacak

Pozitif Yaşam Derneği Kurumsal İletişim Müdürü Çiğdem Şimşek, Pozitif Yaşam Derneği olarak HIV/AIDS ile ilgili olarak birçok çalışma yürüttüklerini söyledi. Ancak Sosyal Medya alanında bu projenin bir ilk olduğunu kaydederek şunları söyledi: “Pozitif Yaşam derneği olarak kurulduğumuz günden bu yana birçok HIV Pozitife ulaşmayı başardık. Bu projemiz ile toplumun her kesimine ulaşmayı amaçlıyoruz. Öyle ki, toplumun HIV/AIDS ile ilgili bilgileri birinci kaynaktan almasını sağlayacağız. Aynı zamanda HIV/AIDS’in bir son olmadığını tersine düzenli tedavi ile uzun yıllar sağlıklı bir şekilde yaşanabileceğini halkımıza göstermek istiyoruz. Aynı zamanda bu sitedeki hikayelerimizi ilerleyen dönemlerde bir kitap olarak basmayı ve okuyucularımız ile buluşturmayı planlıyoruz” dedi.