Skip to content Skip to footer

24-25 Mart 2011 tarihinde Cevahir Kongre Merkezi’nde eş zamanlı düzenlenen“Uluslararası Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Buluşması” ve  “Avrupa Konseyi Sivil Toplum Örgütleri Konferansı”’na katıldık…

“Uluslararası Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Buluşması”gerçekleştirildi…

Konferans, TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programınca (UNDP) ortaklaşa ”Daha Eşit Bir Dünya İçin Eşitlik Komisyonlarının Rolü” temasıyla düzenlendi. Konferans, Kadın-Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu’nun kuruluş yıldönümü vesilesiyle düzenlendi. Bu nedenle yüksek güvenlik önlemleri altında T.C. Başbakanı ve eşi, KEFEK Başkanı Güldal Akşit, Aile ve Kadın Sorumlu Bakan Aliye Kavaf katılımcılar arasındaydı.

Ayrıca AB Parlamentosu, BM kurumları yüksek düzey temsilcileri ve İtalya’dan bakan düzeyinde katılım yanı sıra Avusturya, İngiltere, Bosna-Hersek, Slovenya, Güney Afrika, Almanya, Kanada gibi ülkelerin parlemantoları ve kamu kurumlarından yüksek düzeyde katılım vardı. Akademisyen ve sivil toplum temsilcileri de programda yer aldı. Daha önce programda yer alması kesinleşmiş olarak yazılmış olan BDP milletvekili Sebahat Tuncel ise programda yer almadı.

Konferansa eş zamanlı düzenlenen oturumları seçerek katılım gösterdik. Nilufer Cagatay, Pınar İlkkaracan, Nazik Işık ve Saadia Zahidi gibi konuşmacıların yer aldığı “Kadın, Yolsulluk ve Ekonomi” konulu oturuma katıldık. Özellikle Pınar Hnm. cok iyi bir sunum ile yoksulluk, eğitim ve toplumsal cinsiyet bağlantısını ortaya koydu. Ertesi gün ise Güldal Akşit başkanlığında yapılan “Cinsiyet Eşitliği” oturumunda uluslararası deneyimleri dinleme fırsatı bulduk.

Kongreye katılım gösteren üyemiz 40 kadar broşürümüzü oturum sonralarında çıkış yapan katılımcılara elden dağıttı.

 Ayrıca bilgilendirme masasında da broşürümüzün devamlı olarak bulunmasını sağladık.

Avrupa Konseyi Sivil Toplum Örgütleri Konferansı’ndaydık…

24-25 Mart 2011 tarihlerinde gerçekleşen bir diğer Konferans ise Avrupa Konseyi Sivil Toplum Örgütleri Forumu Konferansı idi. (http://www.ngoforum-istanbul.org) Avrupa Konseyi’nin sektör genel müdürlerinin yanı sıra Uluslararası Sivil Toplum Örgütleri Konferansı Başkanı, AK Seçkin Kişiler Kurulu gibi konuşmacılar vardı. Dışişleri Bakanı A.Davutoğlu Libya konusundaki NATO Toplantısı nedeniyle son anda katılımını geri çekti.

Konferans, Avrupa toplumlarındaki multikültürel yapının oluşturduğu çatışmaları çözümlemek için sivil toplumun tecrübesini kullanarak politik arka planı oluşturmak ve kültürlerarası diyalogu kolaylaştırıcı önlemleri belirlemeyi amaçlıyordu. Ayrıca kültürlerarası diyalogu geliştirmek için iyi örnekleri ve araçları belirlemek ve derleme yapılması amaçlanmaktaydı.

Aralarında Türkiye’den Ayşe Kadıoğlu’nun bulunduğu AK Seçkin Kişiler Kurulu, Avrupa’daki mültikültürel çatışmaların çözümünü tartıştığı oturum toplantının yönünü ve önümüzdeki yıllarda Avrupa Konseyi politikalarının gidişatını özetlemek anlamında önemliydi. Daha sonra “Kimlik ve Diğerleri- Kültürlerarası Eğitimin Rolü” atölye çalışmalarına katıldım. Bu atölye çalışmalarında Avrupa’daki güncel sorunlar belirlenirken bunların çözülmesi için ilkeler ve iyi örnekler belirlendi.