Skip to content Skip to footer

Cezaevinde birçok insanla birlikte en dar alanlarda yaşıyorsun. Tutuklu olan diğer insanlarla birlikte çalışıp yemek yiyorsun, volta atarken, arkadaşınla hücrende yalnızken, spor yaparken ve diğer boş zaman etkinliklerinde onlarla karşılaşıyorsun. Eğer bir toplu koğuşta kalıyorsan, günün geriye kalan bölümünde de etrafında sürekli insanlar bulunuyor. Bu kadar iç içe olunan ortamlarda da örneğin grip gibi enfeksiyonlar tabii ki daha kolay bulaşır. Bu gündelik hayatın her türlü temasında gerçekleşebilir. HIV ve Hepatit C enfeksiyonunda ise durum tamamen farklıdır, çünkü bu tip hastalıklar ancak belirli, sınırları netleşmiş biçimlerde bulaşabilir. Ancak birçok tutuklu bu konuyla ilgili yanlış bilgiye sahip ya da hiç bilgi sahibi değil ve bu nedenle, aslında hiçbir tehdit oluşturmayan durumlarda bile hastalığın bulaşmasından korkmaktadırlar.

Nedensiz korku tutukluların birlikte yaşamasını son derece olumsuz etkileyebilir; özellikle HIV ya da Hepatit C hastalığına yakalanmış olanlar ya da bu hastalıklardan birine yakalandığı düşünülenler bunu hisseder. Ayrıca bilgi sahibi olmayan kişiler, gerçekten tehdit oluşturan durumlarda kendilerini koruyamazlar. Bu broşür sana HIV ve Hepatit C hakkında en önemli bilgileri sağlayacaktır.

Tutukluların sürekli sordukları sorular sayesinde, bulaşma tehlikesi oluşturmayan durumların hangileri olduğunu öğrenebilirsin. Broşürde ayrıca, gerçekten de bulaşma tehlikesi bulunan durumları ve bu durumlarda kendini ve başka insanlar nasıl koruyabileceğini öğrenip HIV/AIDS ve Hepatit hakkında en önemli bilgilerin özetini bulabilirsin. Broşürün sonunda, nereden danışmanlık hizmeti ve daha ayrıntılı bilgi alabileceğine ilişkin bilgi yer almaktadır.

HIV ya da Hepatit C hastaları, hasta olduklarını genellikle gizlerler. Bunu özellikle tutuklular yaparlar, çünkü cezaevinde bununla baş etmek “dışarıda” olduğundan daha zordur. Bu nedenle kimin hasta olduğu genellikle bilinmez. Ama bunu bilmek zorunda da değilsin, çünkü gündelik hayattaki paylaşımlarla bu hastalıklar bulaşmaz ve tehdit oluşturan durumlarda da kendini koruyabilirsin. Buna rağmen korkuyorsan danışmanlık hizmetlerinden yararlanmalısın. Bu tutukluyken de olanaklıdır ve korkunu yenmene yardımcı olacaktır.

Kitapçık için tıklayınız

Kaynak: http://www.aidshilfe.de/de/shop/keine-panik-tuerkisch