Skip to content Skip to footer

Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencilerinin kondom dağıtımını “ahlaki” normlarla değerlendiren Milli Türk Talebe Birliği’ne Pozitif Yaşam Derneği olarak yanıt verdik: “Prezervatif HIV’den korunmanın en etkin yollarından biridir.”

HIV ve AIDS konusuna dikkat çekmek, bilgi ve bilinci arttırmak, yaşanan sorunları dile getirmek ve erken tanı ile tedaviye erişimin önemini anlatmak amacıyla; Pozitif Yaşam Derneği, Toplum Gönüllüleri Vakfı, Habitat Kalkınma ve Yönetişim Derneği ve Uluslar arası Türk Tıp Öğrencileri Birliği (TurkMSIC) tüm Türkiye çapında, 72 kentte 1 Aralık Dünya AIDS Günü çerçevesinde çeşitli etkinlikler düzenledi.

Binlerce genç, bütün önyargılara, dışlama ve ayrımcılığa rağmen konuyu konuşulabilir bir düzeye çekmeye çalıştı.Bu etkinliklerden biri de Antalya’da, Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencilerinin bir kısmının üyesi oldukları TurkMSIC tarafından gerçekleştirildi. HIV’in yayılımını engellemenin en etkin yolunun ‘doğru’ bilgiden geçtiğine inanan  öğrenciler, broşür, poster, kitap ve kondom dağıtımı ile duyarlılık oluşturmak amacıyla bilgilendirmelerini yaptılar.

HIV/AIDS’den korunmak ve bilgilenmek “Ahlaksızlık” olabilir mi?

Etkinlik sonrasında Milli Türk Talebe Birliği Antalya Başkanı İsrafil Hatip’in yaptığı yazılı açıklamada şu görüşleri yer aldı: “Şaşkınlığımızın 2 nedeni vardır. Birincisi AIDS’le mücadelede prezervatif dağıtmaktan öteye gidemeyişimiz, ikincisi ise hala AIDS’in sebebinin ahlak dışı cinsel tatmin yolları olduğunu anlayamamış olmamızdır. Prezervatif dağıtarak genç kardeşlerimize bu zevatla sorunsuz cinsel ilişkiyi yaşayabilirsiniz fikrini yaymak da ahlak dışı cinsel ilişkiye teşvikle eşdeğerdir. Çözmemiz gereken sorun tamamen ahlaki bir sorundur. Evli çiftlerin düzenli cinsel ilişkileri sonucu oluşmuş bir tek AIDS vakası duyulmamıştır.”

HIV/AIDS ile yaşayanlara destek veren Pozitif Yaşam Derneği Başkanı Nejat Ünlü; “Yapılan açıklamada Birlik, konuya kendi bakış açılarıyla yaklaşılması gerektiğini, başka bir çözümün olmadığını belirten yorumlar yapmışlardır. Milli Türk Talebe Birliği yetkilisinin sahip olduğu bakış açısı itibariyle tavırlarını doğal karşılıyor, ancak onaylamıyoruz. ‘Ahlak’ gibi döneme, zümreye ve bölgeye göre bile değişebilen bir değer yargısıyla; HIV/AIDS gibi bir gerçekle mücadele edilmeye çalışılması, önleme çalışması değil en hafif ifadeyle ahlak bekçiliği olabilir. Ne yazık ki bahsi geçen açıklamada ahlaklı, ahlaksız gibi bir ayırım üretmiş, umuyoruz ki istemeden, HIV’le yaşayan binlerce genci, bebeği, çocuğu, yaşlıyı, kadını ve erkeği “ahlaksız” olarak tanımlamıştır. Biz  bu tip nefret söylemlerini ve ayrımcılıkları kabul etmiyoruz. Biz hastalıkla mücadelenin hastalarla mücadele olmadığını inanıyoruz.” dedi.

Milli Türk Talebeler Birliği sözcüsünün sözlerini, nefret söylemi içerdiği için demokratik bir fikrini beyan etme olarak değerlendiremiyor, üzüntülerimizi kamuoyuyla paylaşıyoruz.

Saygılarımızla,

Pozitif Yaşam Derneği