Skip to content Skip to footer


Psikolojik, tıbbi, beslenme, psikiyatri, hukuk, akran ve sosyal hizmet danışmanlıkları konularında hizmet sağlayan destek merkezimizle bu ay içinde 96 Akran Danışmanlığı, 16 Beslenme Danışmanlığı,  37 Psikolojik Danışmanlık, 3 Psikiyatrist danışmanlık ve 6 Hukuk Danışmanlığı olmak üzere 71 HIV ile yaşayan kişiye 158 danışmanlık hizmeti verdik.26 danışanımız ilaca erişim, sosyal güvenceye ulaşım, hastanede ya da diğer kurumlarda karşılaştıkları sıkıntılar ile ilgili vaka yönetimi hizmeti ile sosyal hizmet desteğinden yararlandı.  4 kişiye HIV direnç testi yapılmasını sağladık. 3 kişiye antiretroviral ilaç desteği verirken, 3 kutu antiretroviral ilaç derneğimize bağışlandı.

4 danışanımızın ilaca erişim sorunu hastane-eczanelerle yapılan görüşmelerimiz sonucunda giderildi. 9 danışanımıza hastane sürecinde eşlik edildi.Bu ayın en önemli olayı geçen ay olduğu gibi ilaçlara uygulanmaya başlanan ek iskonto sebebiyle eczanelerden daha önce ücretsiz olarak alınabilen anti HIV ilaçları için eczanelerin hastalardan para talep etmeleri ve bu konuda destek talebinde bulunan 4 danışanlarımızın herhangi bir bedel ödemeden ilaçlarına ulaşmalarını sağlamamızdır. Umuyoruz ki bu sorun en kısa sürede çözülerek HIV ile yaşayanların ücretsiz olarak ilaca erişimleri yeniden sağlanabilir. Bu ay ayrıca geçtiğimiz aylarda doğumları gerçekleşen bebeklerimize mama desteğimizi devam ettirdik ve yeni doğum yapacak bir annemiz ve bebeği için gerekli ilaçların temin edilmesini sağladık. Düzen Laboratuarı ile birlikte yürütülmeye başlanan ücretsiz HIV testi kampanyasında Aralık ayı içinde tanı alan 4 kişi destek hizmetlerinden yararlanmaya başladı.

Aralık ayı içerisinde 14 yeni tanı alan arkadaşımız ve HIV ile yaşadığını bilen ama bu güne kadar dernekle iletişime geçmemiş 12 arkadaşımız ile birlikte toplam 26 kişi derneğimizi ziyaret ederek destek hizmetlerimizden yararlanmaya başladılar.

Pozitif Yaşam Destek Merkezi Ekibi