Skip to content Skip to footer

29-30 Kasım tarihleri arasında pozitif rehber olarak seçilen 10 adayın eğitimi sağlandı. Eğitim sırasında HIV/AIDS’in tıbbi yönüne (HIV/AIDS, Bulaş yolları ve Korunma, Test ve Tanı, CD4 – Viral Yük, Genel Kan Tahlili ve Hemogram, Aşılar (Hepatit B, Grip ve Pnömokok), Tedavi ve Tedaviye uyum, Tedavi direnci, Yan Etkiler, Evlilik ve Çocuk Sahibi olma, Hamilelik ve HIV, Bağışıklık Sistemini güçlendiren hayat) ayrıntılı olarak değinildi.

Bunun yanında, HIV ile yaşayan bireylerin karşılaştığı hak ihlalleri hakkında tartışıldı. Ayrıca HIV ve Psikolojik durum (Tanı travmasında kişilerin genel durumu, Bu durumlardaki yaklaşım şekilleri, Cinsellik, Paylaşma ve Mahremiyet) hakkında geniş ve uygulamalı örneklerin de mevcut olduğu bir oturum yapıldı.

2 tam gün boyunca devam eden eğitim sırasında rehberlerin takım olarak çalışmasını geliştirmek adına takım ruhu oluşturma çalışmaları yapıldı.

Eğitim sonunda eğitim alan rehberler ileride verilecek danışman arkadaşlarına tam destek ve danışmanlık verebilecek seviyeye ulaştı. Pozitif Rehberlik Projesi altında aktif olarak çalışacak olan rehber adaylarımıza şimdiden başarılar diliyoruz.