Skip to content Skip to footer

Nisan – Mayıs 2012 ayları süresinde Derneğimizde staj yapan; Yeditepe Üniversitesi Hemşirelik Bölümü öğrencilerinden Burcu Öztek ve Burcu Avcı bizlerle yaşadıkları deneyimlerini anlatıyorlar;

Pozitif Yaşam Deneği ile toplumsal duyarlılık dersi dolaysıyla tanıştım. PYD ile tanışmadan önce, o kapıyı çalana kadar içimi birçok korku kemiriyordu. Çünkü HIV ve AIDS konusunda sahip olduğum bilgiler yanlış ve eksikti. Bu durum korkularımı tetiklemeye yetiyordu. PYD’ ye gittiğim ilk gün dakikalarca bize ayrılan odada kımıldamadan kalmıştım. Aklımda türlü sorular dönerken derneğin çalışanları ile yavaş yavaş tanışmaya başladık. Onlar korku ve önyargılarımı yıkmamdaki en önemli etkenlerdi. İlk olarak HIV ve AIDS ile ilgili birçok broşür, el kitapçığını karıştırdım ve yanlış bildiklerimi düzeltmeye başladım. Daha sonra çeviri yaparken ve haberleri arşivlerken karşılaştıklarım taşların tek tek yerine oturmasını sağladı. İşin özünü anlayabileceğim en iyi yerdeydi ve PYD bu konuda gerçekten iyi çalışıyordu. Korkar adımlarla gittiğim ilk zamanlardan sonra, dernektekilerin samimiyeti ve ilgileri, daha sonraki gidişlerimde kendimi iyi hissettiğim çok güzel bir yere gidiyormuşum hissi yaratmaya başladı. Rahat, sıcak ve sorumlulukların da aksatılmadığı bir aile gibiydi PYD… Artık amaç ders için gidilen saatler değildi, PYD’ yi çok sevmiştim ve onların HIV/AIDS ile yaşayanlar için yaptıkları çalışmalarda benim de katkım olmalıydı. Bende toplumdaki ayrımcılığın yıkılması, toplumun doğru bilinçlenmesi ve HIV/AIDS ile yaşayanların haklarını savunması için elimden geldiği ölçüde destek olmaya çalıştım ve çalışmaya da devam edeceğim. Son olarak dernekten öğrendiğim ve çok önemli olduğunu düşündüğüm bir nokta da “HIV ÖLDÜRMEZ, TOPLUMDAKİ AYRIMCILIK ÖLDÜRÜR” diyerek tüm insanlığı artık bu ayrımcılığı ortadan kaldırmaya davet ediyorum.”

Burcu ÖZEK

“Derneğe gönüllü olmak konusunda önyargılarım vardı özellikle HIV/AIDS konusunda yeterli bilgim yoktu. Gönüllü olmadan önce internette kısa bir araştırma yaptım bulaşma yolları ile ilgili, az da olsa bilgim olmuştu böylece. Derneğe geldiğim gün dernekteki kişilerin sıcaklığı çok hoşuma gitmişti zaten. O andan sonra HIV konusu da beni rahatsız etmedi. Gazete haberleri ve yaptığımız muhabbetler sayesinde HIV konusundaki önyargılarımda yok oldu. Dernekte geçirdiğim zamanlarda görüyorum ki dernek gerçekten yoğun çalışıyor. Gün içinde birçok telefon geliyor ya da farklı kişiler gelip gidiyor. Derneğin geniş kitlelere ulaşması ve insanlar için her türlü iletişim aracı ile ulaşılabilir olması beni çok mutlu etti.”

Burcu AVCI