Skip to content Skip to footer

14. Türk Klinik Mikrobiyoloji ve İnfeksiyon Hastalıkları Kongresi’ndeydik!

25-29 Mart tarihleri arasında Antalya’da yapılmış olan kongrede; enfeksiyon alanında en yeni gelişmeler ve yaklaşımlar paylaşıldı. Kongrede, 3 ayrı toplantı salonunda aynı zamanda yürüyen birçok oturum gerçekleşti. 700 kişinin katıldığı kongrede 38 birim firma standı mevcuttu. Bu stantlar arasında tek Sivil Toplum Kuruluşu olarak büyük ilgi çeken Pozitif Yaşam Derneği’ni temsilen Tekin Tutar, Işıl Monkul ve Dr. Müge Çevik katıldı.

Kongre içerisinde yapılmış olan HIV/AIDS oturumunda, dünyada ve Türkiye’de HIV/AIDS verileri, test seçenekleri ve özellikle direnç testi ve bunun yanında tedavi seçenekleri üzerinde duruldu. HIV Enfeksiyonu sırasında karşılaşılabilecek fırsartçı enfeksiyonlardan bahsedildi. Bu oturumda özellikle direnç testleri ve bu testlerin doktorlar tarafından kullanılmaması ve bunun ülkemizdeki en büyük eksikliklerden birisi olduğu üzerine tartışıldı.

Kongre alanında açılan stant sayesinde Türkiye’nin birçok yerinden gelen Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanlarına derneğimiz ve hizmetlerimiz hakkında bilgi verildi, doktorların iletişim bilgileri alındı. Bunun yanında stantta 100 adet Avrupa Tedavi kılavuzu dağıtıldı ve böylelikle doktorların en yeni ve dünya çağında kullanılan tedavi seçeneklerine ulaşmaları sağlanmış oldu.

Kongre sonrasında katılan hemen her katılımcı PYD hakkında fikre sahipti ve bunun yanında doktorlara verilen Pozitif Yaşam Destek Merkezi ile ilgili bilgi sayesinde farklı illerde iletişim kurabilecek doktorlarla bağlantıya geçilmiş oldu. Böyle bir kongrede tek sivil toplum kuruluşu olarak bulunmuş olduğumuz için gurur duyuyoruz.