Skip to content Skip to footer

Açık Toplum Enstitüsü ve Hollanda Büyükelçiliği İnsan Hakları Fonu’nun katkısıyla HIV’le Yaşayan kişilere hukuksal destek…

“HIV’le Yaşayan Kişilerin Hukuk Sistemi Kullanımlarının Güçlendirilmesi” Projemize 15 Eylül 2008 tarihi itibarı ile başladık. Projede, genel olarak İstanbul ve dışındaki İzmir, Antalya, Adana, Kayseri ve Trabzon illerinde HIV’le yaşayan kişilere ulaşarak bu kişilerin Merkezin hizmetlerinden yararlanmasını sağlayacağız.Söz konusu illerde HIV’le yaşayan kişilerin Merkezin hukuksal destek hizmetlerinden yararlanması, illerde avukatların ve HIV’le yaşayan kişilerin insan hakları ve HIV alanında alacakları eğitimlerle yerel düzeyde güçlendirilmesi ve ayrıca yine yerel düzeyde avukatların 20 vaka için mahkeme yoluna başvurması Projemizin özel hedeflerini oluşturuyor. Ayrıca yerel düzeyde ilgili yetkililere (valilik, belediye, vb.), enfeksiyon uzmanlarına, hastanelere ve sivil toplum kuruluşlarına ulaşarak mevcut farkındalığının artmasını amaçlıyoruz.

Proje kapsamında verilen hukuksal danışmanlık hizmetlerinin raporlanması ile önümüzdeki sene yayımlayacağımız 2008-2009 Hak İhlalleri Raporumuzun kapsamını genişleteceğiz. Ayrıca, ilgili ihlallerin ve mahkemeye taşınan durumların sonuçlarını medyaya taşıyarak, daha genel düzeyde HIV/AIDS ile ilgili bilinçliliğin artmasına, ayrımcılık vakalarının ve özellikle sağlık hakkına yönelik ihlallerin azalmasına katkıda bulunmayı hedefliyoruz.