Skip to content Skip to footer

ÇIĞIR AÇAN DENEY SONUÇLARI HIV TEDAVİSİNİN HIV’İN BULAŞMASINI ENGELLEDİĞİNİ DOĞRULUYOR

Dünya Sağlık Örgütü(WHO) ve Birleşmiş Milletler HIV/AIDS Ortak Programı (UNAIDS), antiretroviral (HIV’i baskılayan) tedavinin, eşlerden birisinin HIV pozitif olduğu çiftlerde HIV bulaşmasının azaltılmasındaoranında etkili olduğunu gösteren HPTN 052 deneyinin sonuçlarını övgüyle karşıladı.

Cenevre – ABD Ulusal Sağlık Enstitüsü tarafından 12 Mayıs 2011 günü açıklanan sonuçlar, HIV-pozitif bir kişinin etkili bir antiretroviral tedavi rejimine bağlı kalması durumunda, HIV pozitif olmayan eşlerine HIV bulaştırma riskininoranında azaltılabileceğini gösterdi.

Birleşmiş Milletler HIV/AIDS Ortak Programı (UNAIDS) Genel Başkanı Michel Sidibé, “Bu buluş, önemli derecede oyunun yönünü değiştiriyor ve önleme çalışmalarını daha da ileriye götürecek. Bu, HIV tedavisini yeni bir öncelikli önleme seçeneği hâline getirdi. Şimdi yapmamız gereken, çiftlerin Önleme Tedavisini seçerek buna girişme seçenekleri olup olmadığından emin olmak,” dedi.

HIV Önleme Deneyleri Ağı (HPTN) tarafından yürütülen deneye, Afrika, Asya, Latin Amerika ve Amerika Birleşik Devletlerinden toplam 1700’den fazla serodiskordans çift (birisi HIV pozitif, diğeri HIV negatif olan çift) katıldı. Sadece CD4 sayısı 350-550 arasında seyreden, ki bu yüzden son Dünya Sağlık Örgütü(DSÖ) kılavuzlarına göre kendi sağlıkları için tedaviye uygun olmayan, HIV ile yaşayan kişiler, çalışmaya katıldı. HIV’in cinsel yolla bulaşmasının azaltılması o kadar önemliydi ki deney, plandan 3-4 yıl önce durduruldu.

DSÖ Genel Başkanı Dr. Margaret Chan, “Bu ciddi bir gelişme, çünkü biz biliyoruz ki cinsel yolla bulaşma, bütün yeni enfeksiyonların yaklaşık  ’ini oluşturuyor. Bu çalışmanın bulguları, HIV ile yaşayan insanların eşlerini korumalarına yardım etmeleri için yol gösterecek DSÖ’nün Temmuz ayında yayınlayacağı yeni kılavuzu daha çok güçlendirecek ve destekleyecek,” dedi.

Önleme Tedavisi’nin mümkün kılınması yalnızca insanların HIV testi yaptırmalarına değil, ayrıca HIV durumlarını ortaya çıkarmalarına yetki verecek, HIV’i önleme seçeneklerini eşleriyle tartışmalarını ve gerekli HIV hizmetlerine erişmelerini sağlayacak. Bu durum, bunların yanı sıra, önemli derecede HIV etrafındaki hastalık belirtisinin ve ayrımcılığın azalmasına katkı sağlayacak.

Sidibé, “HIV ile yaşayan insanlar şu an onurları ve özgüvenleri ile birlikte, sevdiklerini HIV’den korumak için ek adımları atabilirler,” dedi.

HIV ile yaşayan 33 milyon insanın neredeyse sadece yarısının HIV durumlarını bildikleri henüz belirlendi. HIV testi alımlarındaki artışın, özellikle daha çok kişinin yeni bulgular ışığında tedaviye erişmesiyle birlikte AIDS’e müdahale edilmesinde önemli bir etkisi olacak.

Dünya Sağlık Örgütü(DSÖ) ve Birleşmiş Milletler HIV/AIDS Ortak Programı (UNAIDS), hangi HIV önleme seçeneğinin kendileri için en iyisi olacağını belirlerken çiftlerin kanıta dayalı kararlar almalarını tavsiye ediyor. Birleşmiş Milletler HIV/AIDS Ortak Programı (UNAIDS), Önleme Tedavisi’nin çiftlere uygun seçeneklerden biri olduğunu ısrarla öneriyor. Temmuz’da yayınlanacak yeni DSÖ kılavuzları, bu yeni HIV önleme seçeneğini kullanmayı seçen kişiler için ülkelerin bunu bir gerçeğe dönüştürmelerine yardım edecek.  Kılavuzlar, HIV testine erişimi artırma, danışmanlık ve diskordans çiftler arasında antiretroviral tedavi kullanımı üzerine belirli önerileri barındırıyor.

Tek bir yöntem, hiçbir zaman HIV’e karşı tamamen koruyamaz. Önleme Tedavisi’nin diğer HIV önleme seçenekleri ile bir kombinasyon içinde kullanılması gerekir. Bunlar, doğru ve kalıcı erkek ve kadın kondomu kullanımı, ilk defa ilişkiye girmeden önce daha uzun süre bekleme, daha az partnerle ilişkide bulunma, erkeklerin sünnetli olmaları ve temaslı seksten kaçınmaktır. Bulguların önemi, kesinkes HIV önleme paketine Önleme Tedavisi’ni de ekledi.

Tedavi 2.0 girişimi; Önleme Tedavisi seçeneğine erişimi artırmak için, yenilik getirmek, kolaylaştırmak, masrafları azaltmak ve HIV testini, danışmanlığını ve tedavisini öne çıkaracak toplulukları harekete geçirmek için bir an önce uygulanmaya başlanmalıdır.

Birleşmiş Milletler HIV/AIDS Ortak Programı (UNAIDS), yeni gelişmeyi ve onun AIDS’e müdahale için gereklilikleri üzerine daha fazla tartışmak için bir çiftler toplantısı düzenleyecek. Bu toplantı, son iki yıldır DSÖ ve Birleşmiş Milletler HIV AIDS Ortak Programı (UNAIDS) tarafından yapılan bir dizi uzman danışmanlıkların üzerine kuruludur.

Birleşmiş Milletler HIV/AIDS Ortak Programı (UNAIDS) ve DSÖ, Önleme Tedavisi’ni HIV ilemücadelenin bir bütünleyici parçası hâline getirmek ve bunu mümkün olduğunca kullanmayı amaçlayan kişiler için mümkün kılındığından emin olmak için ülkelerle ve partnerlerle birlikte çalışacak.

Kaynak: http://www.unaids.org/en/resources/presscentre/pressreleaseandstatementarchive/2011/may/20110512pstrialresults/

Çeviri: Hediye Aydoğan / Pozitif Yaşam Derneği Gönüllüsü