Skip to content Skip to footer

HATAM’ın Hemosoft Firmasına Hazırlattığı Hasta İzleme Değerlendirme Programı Tanıtıldı.

Hacettepe Üniversitesi Aids Tedavi Araştırma Merkezi (HATAM) tarafından Hemosoft yazılım firmasına yaptırılan hasta takip amaçlı program Hemosoft tarafından HATAM, UNAIDS, Pozitif Yaşam Derneği, Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri’nin ve İstanbul, Ankara, İzmir, Samsun, Kayseri’den gelen Enfeksiyon uzmanlarının da  katılım gösterdiği gruba tanıtıldı.

Hemosoft firmasının hazırladığı yazılım gerçek zamanlı çoklu erişimi ön görerek çok kullanıcılı bir hasta takip programı olarak ifade edilmesi mümkün olmasına rağmen, aslında çeşitli çıktılara da izin veren kısıtlı bir izleme değerlendirme programı olarak nitelendirmek mümkün.

Program, hekimlerin hasta takiplerini gerçekleştirmelerinin yanında, programdan, hasta sayıları, kullanılan ilaç kombinasyonları, çapraz etki ve direnç bilgileri, taşınılan ikincil ve ya üçüncül hastalıkların listelenmesi gibi bilgiler de elde edilebiliyor. Sistem, Türkiye’nin her yerinden erişilebilen bir web portalı şeklinde kurgulanmıştır. Hastalar kendi bilgilerine sadece kendilerinde bulunan bir şifreyle erişebilmekteler ve hekimleriyle bu şifreyle bilgi paylaşabilmekteler. Bu sayede farklı illerde hizmet alan kişilein farklı merkezlerde takibi yapılacaktır. Bu yazılımın,  tüm ülke çapındaki hastanelerde yaygınlaştırılmasını,  yazılımın teknik açıdan da geliştirilmesini  PYD olarak destekliyor ve  uygulamanın  son derece umut verici bir gelişme olduğunu vurgulamak istiyoruz..