Skip to content Skip to footer

Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı Kasım 2013 verilere göre, 1985 yılından bu güne Türkiye’de toplam 7 bin 50 kişi HIV ile enfekte olmuş. 2013’ün ilk altı ayında enfekte olan kişi sayısı, yeni enfeksiyonlarda bugüne kadar görülen en yüksek artışın yaşandığını gösteriyor. Türkiye’de 1985’ten bu güne dek, HIV ile enfekte olan bireylerin yüzde 26’sı 15-29 yaş aralığındaki gençlerden oluşuyor. Bu yaş aralığı için son 5 yılı değerlendirdiğimizde ise, bu oran 2007’den 2012’ye kadar yüzde 86 oranında arttı.

İşte bu sebeplerle, Pozitif Yaşam Derneği olarak bu yıl da HIV/AIDS hakkında doğru bilgilenmek ve HIV ile yaşayanlara yönelik önyargıları hep birlikte ortadan kaldırmak amacıyla İstanbul – Kadıköy Belediyesi Toplantı Salonunda bir araya geldik. Bu yıl özellikle gençlere seslenmek istedik.

Bu yılki 1 Aralık faaliyetlerimiz, her yıl olduğu gibi Ulusal Gençlik Parlamentosu, Toplum Gönüllüleri Vakfı, Türk Tıp Öğrencileri Birliği ve Habitat İçin Gençlik Derneği ile birlikte 47 ilde,  80’dan fazla yerelde gerçekleştiriliyor.

Toplantıda konuşan Pozitif Yaşam Derneği Yönetim Kurulu üyesi Pınar Öktem, gençlerin önceki kuşaklardan çok farklı, daha donanımlı, daha meraklı olduğuna dikkat çekerek şunları söyledi; “HIV ile yaşayan kişilere yönelik ayrımcılığı ortadan kaldırmak ve toplumun bir parçası olduklarını göstermek, gençlerin cesareti ve iradesiyle mümkün!”HIV ve AIDS birbirinden farklıdır!

HIV enfeksiyonu ile AIDS’in aynı şey olmadığını; AIDS’in tedavi almayan kişilerde görülen geç dönem hastalığı ifade ettiğini aktaran Prof. Dr. Volkan Korten(Marmara Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji A.B.D Başkanı)“Günümüzde erken tanı alan, tedaviye ulaşan ve tedavisini düzenli sürdüren kişiler ‘normal’ ve kaliteli bir yaşama devam edebiliyor, bebek sahibi olabiliyorlar. 

Artık düzenli ilaç kullanan ve takiplerini aksatmayan kişilerde HIV’le ilişkili enfeksiyonlar bir problem teşkil etmemektedir. dedi ve ekledi “Son yıllarda başta gelişmiş ülkeler olmak üzere tüm dünyada ölümler azalmış, bazı ülkelerde yeni enfeksiyonların sayısında da belirgin düşüşler yaşanmıştır. Bunların sonucu olarak HIV ile yaşayan insan sayısı artmaktadır.”

Bu senenin farkındalık temasını oluşturan gençlerle ilgili olarak Korten şunları söyledi;“Ülkemizde yeni tanı alan her 10 kişiden 3’ü 30 yaş altındadır.Gözlemlerimiz gençlerin çoğunun HIV başta olmak üzere cinsel yolla bulaşan hastalıklar hakkındaki bilgi ve tutumlarının çok eksik ve hatalı olduğunu işaret etmektedir. Ülkemizde çok geç kalmadan gençleri ve risk altındaki gurupları hedefleyen eğitim, test sistemi ve erken tedavinin bir strateji olarak uygulanmaya başlanması gerekmektedir.”

Gönüllü Danışmanlık ve Test Merkezleri yeniden açılmalı!

Pozitif Yaşam Derneği Başkan Yardımcısı/ Sosyolog Pınar Öktem test, tanı alma ve tedavi sürecinde yaşanan şu sorunlara işaret etti“Ülkemizde anonim olarak ve danışmanlık alarak test yaptırılabilecek merkezlerin olmaması en önemli eksiklerimizdendir.

Bu durum hem geç tanı alınmasına, hem de HIV statüsünün kabullenmesinde zorluklara yol açmaktadır. Ayrıca önyargılar ve ayrımcılık; testten kaçınmaya; testten kaçınma, kişinin HIV ile enfekte olduğunu bilmemesine;  bu da yayılımın katlanarak artmasına neden olmaktadır.”

Test öncesinde ve sonrasında doğru bir danışmanlık hizmeti almış olmanın, hem tedaviye hem de HIV ile sosyal yaşama uyum sağlama yönünde çok büyük fark yaratığını kaydeden Öktem,Gönüllü Test ve Danışmanlık Merkezleri’nin ülkemize yeniden açılması ve yaygınlaştırılması gerektiğini vurguladı.

Öktem ayrıca gençlere seslendi; “Önyargıları, ancak doğru bilgi yıkabilir. O yüzden cinsel sağlık konusunda bilgilenmeye bakın, her durumda ve her seferde mutlaka korunun, ve test yaptırmaktan çekinmeyin.”“Ayrımcılığı önleyemezsek, yayılımı da engelleyemeyiz”

2012 yılı küresel HIV/AIDS raporuna göre dünyada tahmini olarak 35.5 milyon kişinin HIV ile yaşadığını söyleyen Birleşmiş Milletler HIV/AIDS Ortak Programı (UNAIDS) Türkiye sorumlusu Ela Aktürkoğlu; az ve orta gelirli ülkelerde 9.7 milyon kişinin antiretroviral (HIV’i baskılayan) tedaviye ulaştığını bildirdi.

Aktürkoğlu ayrıca UNAIDS’in bu seneki teması ola n#sıfırayrımcılık  kapsamında, ayrımcılığın HIV/AIDS alanında bir kısır döngü yarattığını vurguladı.“UNAIDS; HIV’e ve HIV ile yaşayanlara karşı ayrımcılık önlenemezse, yayılımın da engellenemeyeceğini savunmaktadır.HIV ile yaşayan bireyler onurlu, tam ve üretken bir yaşam sürdürme hakkına sahiptir. Kim oldukları nedeniyle hiç kimse ayrımcılığa maruz kalmamalıdır.” dedi.

Pozitif Yaşam Derneği 1 Aralık Dünya AIDS Günü için ayrıca değişik etkinlikler de düzenledi. İşte bu etkinliklerden bazıları:

· Bir imza da sen ver!

Pozitif Yaşam Derneği olarak Sağlık Bakanlığı’na yönelik bir imza kampanyası başlattık. Daha önce çalışan fakat kapatılan Gönüllü Danışmanlık ve Test Merkezlerinin yeniden faaliyete geçirilmesini talep ediyoruz. Destek için tıklayınız

· “Yenilmezler” ile Hatıra Fotoğrafı

Süper kahramanlar “Yenilmezler” olarak hatıra fotoğraf panomuzda poz veren gençler HIV ve AIDS’e ilişkin dikkat çektiler.

· Vitrinlere Dikkat!

Destekçilerinden MAC Kozmetik ve Levi’s mağazalarında bir hafta boyunca HIV/AIDS ile ilgili görseller Bunun yanında yine aynı gün, bahsi geçen mağazalarda müşterilere kırmızı kurdeleler ve Pozitif Yaşam Derneği broşürleri dağıtılacak.

· Moda dünyası da Pozitif Bakıyor!

Daha önce New York’ta HIV/AIDS temalı bir koleksiyon ile adından söz ettiren modacı Ayhan Yetgin’in, bu yıl için özel bir mini koleksiyon hazırladı. Bu çalışmaları Aralık ayı içinde çeşitli moda dergilerinde, bloglarında ve medyada yer alacak.

· Öğrenmek için dinle!

Bunların yanı sıra POWER FM de 1 Aralık günü boyunca konuyla ilgili, farkındalık mesajlarına yer veriyor.

·“Avrupa HIV Testi Haftası”

Avrupa çapında ilk defa bu yıl bir HIV Testi Haftası düzenlendi ücretsiz, anonim, mahremiyet koşulları sağlanmış ve danışmanlık ve tedavi hizmetlerine erişimi garanti altına alan test merkezlerinin yaygınlaştırılmasını savunan bir kampanyaya Derneğimiz de imza verdi.

Pozitif Yaşam Derneği Hakkında:

Kurulduğu 2005 yılından bu yana HIV/AIDS ile yaşayan kişilerin ve yakınlarının fiziksel, ruhsal ve sosyal açıdan güçlenmelerini sağlamak, yaşadıkları hak ihlallerinde savunuculuk görevlerini yerine getirmek, HIV/AIDS konusunda toplumu bilinçlendirmek amacıyla çalışmalarını sürdürüyor. Bugüne kadar 2.000’  e yakın HIV pozitif kişiye destek olan Pozitif Yaşam Derneği bu konuda önemli tecrübeler kazanmış ve hızı bir gelişme kaydetmiştir. Dernek hakkında daha fazla bilgiye

1 Aralık Dünya AIDS Günü

1 Aralık, HIV’in dünyada ilk kez 1981 yılında tanımlandığı gün olması dolayısıyla “Dünya AIDS Günü” olarak anılmaktadır. 1 Aralığın simgesi olan Kırmızı kurdele de “HIV ve AIDS’i biliyorum, HIV’e karşı korunuyorum ve AIDS’ten hayatını kaybedenlere saygı duyuyorum” anlamı taşımaktadır.