Skip to content Skip to footer

Türkiye’de HIV ile yaşayanların sayısı günden güne artıyor… Hem Türkiye’nin büyük illerinden olması hem de en büyük turizm beldelerinden olup her yıl binlerce yerli – yabancı turist ağırlaması dolayısıyla Antalya,  HIV vakalarında 4. sırada yer alıyor. Siz değerli basın mensuplarına HIV/AIDS ile ilgili doğru bilgileri vermek ve sizler vasıtası ile toplumda farkındalık, konuya duyarlılık yaratmak için bir basın toplantısı düzenliyoruz.

İstanbul’da yürüttüğümüz çalışmalar neticesinde son 3 yılda yaklaşık 400 HIV+ (HIV pozitif) kişiye ulaştık. Derneğin HIV ile yaşayanlara ve yakınlarına ücretsiz sağladığı profesyonel hizmetler (enfeksiyon doktoru, psikolog, beslenme uzmanı, avukat ve sosyal hizmet uzmanı), akran desteği, hasta destek grup çalışmaları, eğitimler ve sosyal faaliyetlerle HIV+’lerin doğru bilgilere ulaştıklarında ve yalnız olmadıklarını hissettiklerinde tedaviye iyi uyum sağladıklarını, destek hizmetlerinin tedavinin başarısına olumlu katkılar sağladığını gözlemledik.

HIV/AIDS hakkındaki yanlış bilgi ve önyargılar nedeniyle birçok kişi test yaptırmamakta ve çok geç tanı almaktadır. Ayrıca ayrımcılık ve damgalanma korkusu tedaviye erişimin önünde ciddi bir engel teşkil etmektedir. Tüm bu nedenlerden ötürü tedavi ve desteğe ulaşamayan HIV Pozitif kişiler hayati tehlike içerisine girebilmektedir. Dolayısı ile tüm bu hizmetler toplum sağlığı açısından yayılımı engellemesinde büyük rol oynamaktadır.

Dünyada HIV 28 yıl önce tanımlanmasına rağmen bugüne kadar “Bana bir şey olmaz! HIV/AIDS bizim sorunumuz değildir” dedik. HIV/AIDS; gençlerin, kadınların, erkeklerin, orta yaşlıların, öğretmenin, polisin, bakkalın, işadamının, ev kadınının yani herkesin meselesidir.

HIV/AIDS artık ölümcül değildir. Mevcut ilaçlarla kontrol altında tutulabilir, Bugün artık HIV Pozitif kişiler, gelişen yeni tedaviler sayesinde kaliteli bir yaşam sürebiliyorlar. Evleniyor, çocuk sahibi oluyorlar; işlerine, okullarına hiçbir sağlık sorunu yaşamaksızın devam edebiliyorlar. HIV+’leri öldüren virüs değil, toplumsal korkular, önyargılar ve ayrımcılıktır. HIV sosyal ilişkilerle bulaşmaz. HIV+’lerden korkmayın, uzaklaşmayın.