Skip to content Skip to footer

7 – 9 Mayıs 2010 tarihlerinde Brüksel SAS Blu Otelinde 20 ülke ve 25 delegenin katıldığı ECAB (European Community Advisory Board = Avrupa Birliği Danışma Kurulu)’nun HIV ilaçları üreten ilaç firmaları ile rutin istişare toplantısına katıldık.

Portekiz, İskoçya, İngiltere, Belçika, Fransa, Almanya, İtalya, Danimarka, Arnavutluk, İsviçre, Yunanistan, Estonya, Lutuanya, Ukrayna, Rusya, İspanya, Macaristan, Çek Cumhuriyeti, ABD, Türkiye olmak üzere 20 ülkenin katıldığı toplantıda;

GlaxoSmithKline %85 + Pfeizer %15 katilimi ile olusturulan ViiV firmasından ve Gilead’tan katılan konuşmacılar genel olarak var olan ilaçların ve piyasaya çıkarmayı düşündükleri ilaçlar üzerinde yapılan araştırmalar hakkında bilgi verdiler. Daha sonra da hangi ülkelerde lisansa baş vurduklarını ve ilgili devletlerin sosyal güvenlik sistemine dâhil edildikleri husularını açıkladılar.

Gilead’in üretmekte olduğu ATRIPLA’nin Türkiye ile ilgili bölümünde ATRIPLA ile ilgili lisans başvurusu yapmadıklarını ve yapmayı da bu safhada düşünmedikleri belirtildi. Onun yerine ATRIPLA’yı oluşturan ilaç guruplarını münferit olarak yani 300 mg tenofovir + FTC 200g = TURVADA ile efavirenz = STOKRIN’i piyasada bulundurmayı hedeflediklerini belirttiler.

Gelecek toplantı 25–27 Haziran 2010’da yapılacak toplantıya görüşülecek firma BOEHRINGER INGELHEIM olacak.