Skip to content Skip to footer

Ülkemizde bilimsel diş hekimliğinin temelleri ilk kez 22 Kasım 1908’de atılmıştır.  1996 yılında 22 Kasımı içine alan hafta “Dişhekimliği Haftası”, 22 Kasım ise “Dişhekimliği Günü” olarak kutlanmaya başlanmıştır. 19. yy.’a kadar ehil olmayan kişiler tarafından bilimsel olmayan şekilde icra edilmeye çalışılan dişhekimliği mesleğinde 1908 yılında İstanbul’da açılan ilk Dişçilik Yüksek Okulu olan“ Dişçi Mekteb-i Aliyesi” ile yeni bir dönem başlamıştır. Açılan ilk dişçilik yüksek okulu, 1964 yılında tıp fakültesinden ayrılarak İstanbul Üniversitesi Dişhekimliği Fakültesi kurulmuştur.

Diş hekimliğinde infeksiyon kontrol kavramının anlaşılması ve kabul görmesinde HIV’in olumlu bir katkısı olmuştur.,

CDC tarafından diş hekimliğine özel infeksiyon kontrol yönergesi on yıl aradan sonra 2003 yılında yayımlanmıştır.  Altın kural tüm hastaların infeksiyon hastası olarak kabul edilmesidir.

Ağız ve diş sağlığının önemine dikkat çekilen bu günde, özellikle çocukluk çağından itibaren verilecek eğitimlerle gelişecek olan bu alışkanlığın yeni nesillere kazandırılabilmesi için ailelere ve topluma görevler düşmektedir.

Tüm bireylerin beden sağlığı kadar ağız sağlığına gereken özeni göstermeleri gerektiğinin altını çiziyor ve Pozitif Yaşam Derneği olarak tüm Diş Hekimlerimizin gününü kutluyoruz…