Skip to content Skip to footer

24-26 Aralık 2009 tarihlerinde Adana Sivil Toplumu Geliştirme Merkezi (STGM) tarafından düzenlenen “Demokrasi ve Katılım” başlıklı eğitime Pozitif Yaşam Derneği olarak katıldık. Eğitimin amacı Adana’da yer alan sivil toplum kuruluşlarının faaliyet alanlarını ve çalışmalarını yerinde incelemek, onların sorunlarını dinlemek ve bu sorunlara üretmiş oldukları çözüm yollarını öğrenmekti. Bu bağlamda ziyaretimizin ilk günü, öncelikle Adana STGM ofisini ziyaret ettik, burada nasıl çalışmalar yaptıklarını, hangi sivil toplum kuruluşlarıyla ortak çalışmalar yürütüldüğünü kısaca STGM’nin tanıtımı yapıldı.

Bu ziyaretin ardından Adana’da yaşayan ve her türlü konuda hak ihlallerine uğrayan kadınların sesi olabilmek adına kurulan KADER’i ziyaret ettik. Bizlere illerinde ki kadınların yaşadığı olaylar ve derneğin faaliyetleri arasında bulunan takdiri fazlasıyla hak eden sığınma evleri hakkında sunumlar yapıldı. Sonra ki ziyaretimiz Adana İnsan Hakları Derneği, bizleri karşılayan Av. Mustafa Bey çalışmaları noktasında detaylı bir sunum yaparak İnsan Hakları bağlamında son derece başarılı çalışmalara imza attıklarını bizlere göstermiş oldu. Öğleden sonra ki ziyaretimizi Adana’da ki kadınların ekonomik ve sosyal anlamda güçlenmelerini sağlamak, onları meslek sahibi yapabilmek adına kurulmuş kurslarında ücretsiz eğitimler vererek onların kendi ayakları üzerinde durabilen bir birey olarak yaşamlarını sürdürebilmelerini sağlamış KALDER’di. İlk günün son ziyaretini Adana’da Pir Sultan Abdal Derneğine yaptık. Burada bizlere illerinde ki ve ülke genelinde yaşayan Alevi vatandaşların maruz kaldıkları haksız yaklaşımları dile getirdiler. Devlete olan taleplerini ve bu noktada aldıkları cevapları beyan ettiler. Gündemde yer alan “Alevi Açılımı” başlıklı çalışmayı ve bunun içeriğinde görüşmenin konu başlıklarından birisiydi.Çalışmanın 2. günü öğleye kadar burada yer alan tarihi cami, köşk, saray, kemerlerin ziyaretine ayırdık. Emin olunuz ki bu gezi Ülkemizin her yerinde olduğu gibi Adana’da da eşsiz güzelliklerin yer aldığını keşfetmemiz için çok iyi bir fırsat oldu. Öğleden sonra çalışmalarımızı Adana Kent Konseyine ayırdık. Burada konseyin alt birimleri olarak çalışmalarını sürdüren gençlik, kadın ve özürlüler komiteleriyle bir araya gelerek faaliyetlerini en ince detayına kadar dinleme şansına ermiş olduk. Çalışmanın son gününde eğitime katılan tüm sivil toplum kuruluşlarına çok faydalı olacağını düşündüğüm sinema, kısa metrajlı eğitici filmler, fotoğrafçılık gibi konularda usta eğitmenler tarafından dersler verildi.

 Bu eğitimin en önemli faydasının ne olduğunu düşündüğümüzde Sivil Toplum Kuruluşu (STK) nedir, nasıl ve ne amaç için çalışır? Sorusunun en iyi açıklamasını bir kez daha anladık. Ziyaret ettiğimiz olsun, beraber eğitim aldığımız olsun tüm sivil toplum kuruluşlarının Pozitif Yaşam Derneğinin farkına varmalarını sağladık ve hepsiyle ortak alanda çalışmasak da dolaylı yoldan ilişkilerimizin olabileceğini ve bizle irtibat halinde olmalarını, olası durumlarda ortak çalışabileceğimizi ifade edebileceğimiz bir zeminin kurulmasını sağlamış olduk. Ayrıca Adana’nın tarihi kültürünü, dokusunu merak eden arkadaşlara buraları gezip görmelerini ısrarla tavsiye ederim. Harika lezzetlerin yer aldığı çok zengin bir mutfağa sahip olduğunu bizzat görerek, yaşayarak tespit etme şansına erdik. Bu bağlamda öncesinde ve sonrasında emeği geçenlere, tertip komitesine, ziyaret ettiğimiz STK’lara ve birlikte eğitim aldığımız sivil toplum kuruluşu temsilcilerine çok teşekkür ederiz…