Skip to content Skip to footer
Destek merkezimiz hafta içi her gün 09.00 / 18.00 saatleri arasında hizmet vermektedir.
0850 888 05 39
Danışma Hattı
0216 418 10 61

Danışmanlıklarımız

Akran Danışmanlığı 

HIV tanısı alan bireyler tüm yaşamının değiştiğini, hatta bittiğini düşünebilir. Belirsizlik ve olumsuz düşünceler bireyi daha da umutsuz hale getirebilir. HIV tanısı almanın hayatın sonu olmadığını, bir değişim ve geçiş dönemi olduğunu anlatmak kişinin yaşamını yeniden kurgulayabilmesi açısından son derece önemlidir. 

Yeni HIV tanısı alan kişiye bu geçiş döneminde kendisi gibi HIV pozitif olan bir akranının HIV ile yaşama konusunda kazandığı deneyimi paylaşması, HIV ile barışmasına ve hayatını yeniden şekillendirebilmesine büyük yarar sağlamaktadır.

Tanı alan birey, karşısında kendisi gibi HIV pozitif olan ve gayet sağlıklı yaşayan kişiyi gördüğünde kendisine ve hayata olan inancı tazelenecek, yaşamını daha da anlamlı hale getirebilecektir. Tedaviye devamlılık, olası hak ihlallerinde kendini savunabilme, hak ve özgürlüklerini koruyabilme konularında beceri kazanmış ve HIV ile barışık yaşayan diğer bir akranın yol göstericiliği ile yeni tanı alan bireyler hayatlarını planlamada geleceği ve hedeflerini daha net görebileceklerdir.

Akran danışmanlığı hizmetinden yalnızca HIV ile yaşayan bireyler ve yakınları faydalanabilir. Randevu için: 0216 418 10 61

Psikolojik Danışmanlık

Uzun zamandır ölümcül olmayan, bulaştırıcılığı ilaçlarla neredeyse yok edilmiş bir virüs olan HIV günümüzde çok büyük bir sosyal sorun olarak görülmektedir. Bu yüzden HIV ile karşılaşmak kişilerde ve yakınlarında bir travmaya yol açmaktadır. Hastalığı kabullenme, tedaviye ulaşım ve tedavi disiplinini etkileyebilen bu travmayı geride bırakabilmek ve günlük yaşama eskisi gibi devam edebilmek için psikolojik danışmanlık çoğu zaman en önemli destektir.

Ankara ve İstanbul’da gönüllü klinik psikologlarımız ve destek merkezimizde görevli psikologlarımız tarafından HIV ile yaşayan bireylerin isteği ya da akran danışmanlarımızın, hekimlerin yönlendirmesiyle psikolojik danışmanlık ve psikososyal destek hizmetleri sağlanmaktadır.

Detaylı bilgi için 0216 418 10 61

Beslenme Danışmanlığı

Sağlıklı bir yaşamın anahtarı dengeli beslenmedir. Gün içerisinde kullandığımız enerjiden metabolizmamızın düzenli çalışmasını sağlayan yapı taşlarına kadar her şeyi beslenmemize borçluyuz. HIV ile yaşayan bireyler için özel diyetler, beslenme modülleri olmamakla birlikte her birey için önerilen dengeli beslenme kuralları ayrı bir önem de kazanmaktadır.

HIV ile yaşayan bireyler için, eşlik eden ve özel bir diyet gerektiren hastalığın olmaması durumunda, tüm gıda gruplarının tüketildiği günde en az 3 ana öğünden oluşan beslenme şekli önerilmektedir. Yağ ve şeker tüketiminin dengelendiği, hazır gıdalardan arındırılmış ve taze ürünlerin yer aldığı beslenme alışkanlıklarının tercihi önerilmektedir.

Beslenme bozukluğu, aşırı kilo kaybı ya da kilo fazlası olan HIV ile yaşayan bireylere merkezimin yönlendirmesi ile uzman diyetisyenlerce beslenme danışmanlığı hizmeti verilmektedir. Beslenme kurallarına dair daha detaylı bilgi için HIV ile Yaşam/Beslenme başlığına göz atabilirsiniz.

Hukuk Danışmanlığı

HIV enfeksiyonu ile ilgili toplumsal bilinç ve bilgi düzeyinin yetersiz olması zaman zaman HIV ile yaşayan bireylerin eğitim, çalışma, sağlık vb. alanlarda haklarının ihlaline yol açabilmektedir. Hak ihlallerinin ortadan kaldırılması için atılacak doğru adımlar ve hukuki süreçler hakkında HIV ile yaşayan bireylere ya da avukatlarına verilen danışmanlıktır.

Test Öncesi Danışmanlık

HIV enfeksiyonunun doğru zamanda ve doğru teknikle belirlenmesi hayat kurtarmaktadır. Riskli davranışlar, test süreleri, test teknikleri ve olası sonuçları hakkında verilen danışmanlıktır. Test öncesi danışmanlık yalnızca 0216 418 10 61 numaralı telefonumuzdan ulaşacağınız danışmanlarımız tarafından verilmektedir. Risk durumunuz ve pencere döneminiz hakkında bilgilendirilmek ve test merkezlerine yönlendirilmek için danışmanlarımızla görüşebilirsiniz. Riskli davranışlar, test teknikleri ve zamanlarıyla ilgili internet sitemizden detaylı bilgi alabilirsiniz.